Rozhodnutí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) kupovat elektrárny v Británii a Itálii je trefou do černého. Naopak současné akviziční pokusy skupiny ČEZ jsou spíše aktem zoufalství, řekl týdeníku Ekonom analytik a minorotní akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Ekonomické prostředí se podle něj zásadním způsobem změnilo. Pominula doba, kdy velké západní podniky vstupovaly na český trh. Některé známé značky se naopak z Česka stahují. Připomněl odchod španělské Telefóniky nebo stažení koncernů ENI a Shell z českých rafinerií.
Pokud Šnobr porovná šance na ČEZ a EPH na úspěšné akvizice, tak vítězí jednoznačně EPH. Vlastně jej nelze považovat za strategického investora, je to spíše finanční investor, který využívá tržních příležitostí a přístupu k levnému financování. V ČEZ podle Šnobra absolutně nefunguje vlastnická kontrola. „Jako minoritní akcionář ČEZ, který dění v této společnosti bedlivě sleduje, nevím o tom, že by vláda dala vedení ČEZ jasné pokyny, jak dále. Management proto inklinuje k akvizicím. To už tu ale jednou bylo a dnes opět hrozí, že nezvolí správné cíle a koupí si jen další problémy,“ dodal.
Zájem EPH o uhelné elektrárny v Německu může to být sázka na to, že spolkové vlády v Sasku a Braniborsku budou vzdorovat snaze spolkové vlády o odklon od uhlí. To se ukázalo už ve chvíli, kdy spolkové ministerstvo energetiky a životního prostředí navrhlo vynucené odstavení části uhelných bloků a spolkové země tento plán zablokovaly. Připomíná to situaci v Ústeckém kraji, regionální politici varují před zánikem pracovních míst a sociálním kolapsem v případě zavření dolů a elektráren, upozornil Šnobr.