Uhlí je málo, ceny rostou

Momentálně za tunu uhlí zaplatíte téměř 5 tisíc korun. Foto: wikipedia.org ŠJů

Na mnoha místech republiky začala topná sezóna a dramaticky se zvýšila poptávka po uhlí. Je tak velká, že těžařské společnosti ho nestačí produkovat. Uhelné sklady jsou prázdné a prodejci říkají, že takovou situaci za poslední roky nezažili.

Dělám to sice jen 6 let, ale takový problém s dodávkami nepamatuju,” řekl serveru TN.cz jeden z prodejců uhlí. Doly kvůli limitům nestíhají na poptávku reagovat. „Já už jsem tady poněkolikáté. Uhlí není, je na něj dlouhá čekací doba a rozvozy jsou plné, nevím, jak na ně budu dlouho čekat, trápí mě to,” řekl pan Martin z Hlučína.

Čtěte také:
Tajuplná uhelná lebka
Důl Jeroným odkryl nová tajemství

Zatímco v létě bylo uhlí levné a bylo ho dostatek, momentálně má většina skladů prázdno. Přitom třeba tady na Karvinsku jsou doly plné zásob. Problém se ale netýká jen severní Moravy, ale celé republiky.

Tento rok je to skutečně, za posledních deset roků nejhorší situace, která na trhu s hnědým uhlím byla,” vysvětlil Radomír Svoboda, prodejce uhlí z Jižních Čech.

Na odbyt jde především uhlí typu Ořech 2. I kvůli dotacím na moderní kotle je ale nedostatkovým zbožím. „Původně bylo určené pro průmyslové teplárny, dneska díky dotacím na kotle narůstá potřeba toho uhlí,” vysvětlil Ivan Poživil, prodejce uhlí z Hradce Králové.

Pokud na vás ve frontě na uhlí vyjde řada, budete si za něj navíc muset připlatit. „Ceny vrostly o 600 až 700 korun,” vysvětlil Aleš Krupa, prodejce uhlí. Momentálně tak za tunu uhlí zaplatíte téměř 5 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme