Přinášíme další reakce na výrok šéfa největšího uhelného těžaře světa Glencore Ivana Glasenberga. Ten naznačil, že snahy „uzemnit“ zcela uhlí časem ukážou jako mylné, protože environmentální snahy narazí na problém řešení stále narůstající poptávky po energiích v rozvíjejících se zemích světa, pro které je uhlí mnohdy tím jediným možným a dostupným řešením.
„Pan Glasenberq je zřejmě moudrý muž. I u nás jsou moudří lidé, kteří jasně dokládají, že utlumovat a zbavovat se uhlí neuváženým způsobem je hloupost a v budoucnu nám bude scházet. Bohužel naše vládní garnitury nejsou moudré a neřeší budoucnost, ale pouze období v délce svého mandátu,“ sdělil serveru iUHLI.cz předseda Sdružení odborových organizací CCG Jaromír Franta.
Podle energetického experta Jiřího Gavora nemůže být ochrana klimatu a přírody nadřazena nad základní lidské potřeby, které v mnoha zemích nejsou dosud plně zajištěny. A k tomu je zapotřebí i dostupná energie, včetně energie z uhlí.
„Likvidovat uhelná dostupná ložiska může jen vlastník, který se snaží o co největší zisk a nezajímá se o budoucnost. Rovněž nerozumný postoj vlády, která si neuvědomuje rozsah budoucích problémů a potřebnosti uhlí a svým postupem zapříčiní v budoucnu velké problémy, pokud ovšem není závislá na nesmyslných názorech různých ekologických hnutí,“ sdělil našemu serveru předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) Jan Sábel. Připomněl, že uhlí a vodní elektrárny patří k nejbezpečnějším výrobním zdrojům elektrické energie. U ostatních lze očekávat různý vývoj a řešení problémů.
Energetický expert Hnutí ANO Jiří Tyc upozornil na to, že ekologie, snižování emisí CO2 je tak trochu výsadou bohatých států. „Kdyby například Němci neměli tak silnou ekonomiku a tak vysokou životní úroveň, nemohli by si dovolit předčasně odstavit spolehlivé a velmi dobře provozované jaderné elektrárny,“ tvrdí Tyc. Dodal, že právě rozvíjející se státy, především státy označované BRICK – Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Korea, zaznamenají obrovský nárůst. A často to bude na úkor ekologie a za použití uhlí.
Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost tvrdí, že naprostá většina rozvojových zemí má obrovský nevyužitý potenciál solární, větrné energie nebo energie z biomasy. Využitím možností šetrných zdrojů mohou snížit svou závislost na fosilních palivech a vyhnout se tak rizikům výkyvů cen energie z konvenčních zdrojů. „Výhodou obnovitelných zdrojů je také fakt, že mohou daleko lépe pracovat v decentralizovaných systémech a objedou se tak bez budování nákladné infrastruktury energetických sítí,“ tvrdí Sedlák.