Uhlídá Česko rozpočet na výstavbu jádra?

Probíhající dostavba jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii už se z původních téměř sedmi miliard eur prodražila na více než 22 miliard eur (více než 550 miliard korun). Foto: wikipedia.org Richard Baker

Česká republika plánuje výstavbu nových jaderných bloků. Podaří se dodržet termíny a stanovený rozpočet? Zkušenosti ze zahraničí jsou varující. Výstavba řady jaderných elektráren se protahuje a prodražuje.

Délka dokončení jaderných bloků v zemích prvního světa osciluje zhruba mezi sedmi a patnácti roky, ještě divočeji se však vyvíjí křivka nákladů. Například americká jaderná elektrárna VC Summer měla podle prognóz z roku 2008 stát 11 miliard dolarů (zhruba 250 miliard korun), o deset let později se ale ukázalo, že půjde o dvojnásobnou sumu. To dodavatele stavby, společnost Westinghouse, tehdy poslalo do insolvence. Podobné situace se nevyhnuly ani projektům v Evropě, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Investory bloků budou dcery ČEZ
Další jaderný průšvih ve Francii

Probíhající dostavba jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii už se z původních téměř sedmi miliard eur prodražila na více než 22 miliard eur (více než 550 miliard korun).  Citelné zdražení zaznamenali také ve Francii. V roce 2007 začaly práce na elektrárně Flamanville. Původní suma byla stanovena na 3,3 miliardy eur (cca 85 miliard korun). V současné době je však odhad na celkovou částku mnohem vyšší. Podle expertů se v této chvíli vyšplhala na 10,9 miliardy eur (zhruba 280 miliard korun). Dokončení elektrárny je stanoveno na rok 2020.

Více peněz si budou muset připravit i Finové. Tamní projekt elektrárny s názvem Olkiluoto, která má být dokončena také v příštím roce, se z původní ceny tří miliard eur (necelých 78 miliard korun) dostal na 8,5 miliardy eur (zhruba 215 miliard korun). Nepříliš jinak se vyvíjí realizace bloků v elektrárně Mochovce na Slovensku, odhadované náklady vzrostly na dvojnásobek.

Mezi jaderné projekty, které se zatím nezačaly stavět, patří elektrárny Pakš v Maďarsku a Hanhikivi ve Finsku. Maďarský projekt, jehož stavba by měla začít v příštím roce, má vyjít na 12,5 miliardy eur (zhruba 315 miliard korun. Finové začnou další jadernou elektrárnu stavět v roce 2021. Hotovo by mělo být o sedm let později a odhadovaná celková suma by se měla vyšplhat na 6,7 miliardy eur (zhruba 170 miliard korun). Jaká bude doopravdy?

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje