Úložiště snižuje atraktivitu obcí

Podle starosty Chanovic Petra Kláska odrazuje možnost umístění úložiště potenciální obyvatele i investory. Foto: wikipedia.org

Podle starosty Chanovic Petra Kláska odrazuje možnost umístění úložiště potenciální obyvatele i investory. Foto: wikipedia.org

Obce v Pošumaví, které stát už před 15 lety vytipoval jako jednu ze sedmi možných lokalit pro úložiště jaderného odpadu, pociťují dlouhodobě snížený zájem o bydlení i investice v místě.

Tvrdí to Jan Vařička a Petr Klásek, starostové Pačejova a Chanovic, obcí z lokality Březový potok, která je nejvíce proti plánované stavbě. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která má vybrat definitivní místo do roku 2025, jejich názor odmítá a předpokládá, že ceny nemovitostí u stavby spíše porostou.

Čtěte také:
Brabec smetl antifosilní zákon ze stolu
Beneš: Uhlí je stále strategická surovina

Nejhorší je, že pro region je to obrovská rozvojová nejistota. Přijdou lidé, kteří u nás chtějí stavět nebo si pořídit dům na rekreaci. Začne se mluvit o úložišti, zmizí a už je nevidíme,” řekl Vavřička. Rozvoj regionu stagnuje.

Podle Kláska také investoři, kteří by měli zájem zaměstnat lidi, berou případné úložiště jako jedno z kritérií, k němuž při rozhodování o stavbě továrny přihlížejí. K tomu je podle Vavřičky nutné ještě přičíst horší dopravní obslužnost regionu. Lidé pracují hlavně v dřevozpracující firmě Pfeifer Chanovicích a dojíždějí do Horažďovic, Nepomuku, Plzně i Klatov. „Regionu by pomohl větší zaměstnavatel, a proto zveme ministra (průmyslu a obchodu Jana) Mládka, aby nám pomohl přivést sem investora, který by postavil výrobnu a zaměstnal lidi,” uvedl Vavřička.

Osídlení obou obcí, které připravují rozvojové lokality, 15 let stagnuje. V každé z nich žije necelých 800 obyvatel. „Ale zaplaťpánbůh, že lidé neubývají,” uvedl Klásek. Chanovice už dříve připravily 20 parcel a bytový dům. Byty si koupili jen místní, cizí nepřišli i kvůli úložišti.

Nevidím důvod proč, když úložiště bude v provozu až po roce 2065, a jenom na jedné lokalitě, by to mělo znehodnocovat nemovité majetky,” řekl ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Určitou roli může sehrát psychóza. „

Dotčené obce dostaly loni a předloni od SÚRAO milionové kompenzace za průzkum lokality. Pokud bude na žádost SÚRAO prodloužen o dva roky, přijdou jim na konto ještě letos a příští rok. „Díky tomu jsou obce schopny zajistit kvalitnější život pro občany i rekreanty,” řekl Slovák. Všech šest obcí z lokality Březový potok peníze vrátilo, ale protože jim náleží podle atomového zákona, poslalo jim je SÚRAO zpět. Obce je nečerpají a mají je většinou na speciálních účtech.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Lego vyrobilo svou největší stavebnici. Těžební rypadlo
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech