Unikátní výlet po hornických vlečkách

AWT PKP Cargo

Hornické vlečky provozuje společnost AWT. Ilustrační foto AWT

Nadšenci ze Slezského železničního spolku připravují výlet vlakem po hornických vlečkách na Ostravsku a Karvinsku. Pořadatele překvapil obrovský zájem veřejnosti.

Ten výrazně převýšil původně plánovanou kapacitu. Nakonec proto vypraví dvě soupravy s vyšším počtem vagónů. V deseti vagonech pojede 600 cestujících. Uvedla to členka spolku Hana Antalecová.

Zájem byl velký. Naprosto nás překvapil,” řekla. Dodala, že původně měly dvě soupravy čítat šest vagónů. S přibývajícími objednávkami organizátoři přidali další čtyři. „I tak jsme ale hodně lidí museli odmítnout. Plánujeme proto, že akci v dubnu zopakujeme,” řekla.

Čtěte také:
Chce Babiš převzít vliv nad OKD?
Odboráři prosazují převzetí OKD státem

Ludvík Kobza ze společnosti AWT, která hornické vlečky provozuje, řekl, že nebude problém mimořádný vlak v dubnu vypravit znovu. „Tyto vlaky pojedou podle jízdního řádu a oproti našim nákladním vlakům budou mít přednost,” uvedl.

Zájem byl podle Antalecové především v řadách důchodců, hlavně bývalých horníků. Vítají možnost, jak se znovu podívat do míst, kde kdysi pracovali. Zájemce láká i to, že mnohdy jde ještě o využívané důlní areály, které jsou jinak zcela nepřístupné. Antalecová dodala, že v každém z vagónů bude průvodce, který bude cestujícím vyprávět o historii těžebního revíru či báňských železničních vleček.

Mimořádné vlaky po ostravsko-karvinském revíru vyjedou na trať 18. února pokaždé z nádraží Ostrava-střed. První pojede v 11:00 a navštíví lokality Zárubek, Josefova jáma, Orlová-Poruba, Karviná, Důl ČSA či Doubrava. Druhá souprava pak vyjede ve 14:00. Její trasa bude stejná, jen v opačném směru. Jedna jízda potrvá 130 minut.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Další krok k těžbě ve vesmíru