Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Oznámil to prezident Donald Trump, podle něhož si USA chtějí vyjednat nové podmínky dohody, jejíž současná podoba je k nim prý nespravedlivá.
„Odstupujeme, ale zahájíme vyjednávání a uvidíme, jestli dospějeme ke spravedlivé dohodě. Pokud ano, bude to skvělé. Jestli ne, také to půjde,“ prohlásil Trump před skupinou aplaudujících příznivců v Růžové zahradě Bílého domu.
Rozhodnutí vyvolalo hlasité reakce. Trumpův předchůdce v úřadě Barack Obama oznámení označil za zahození budoucnosti. Velké rozladění dali najevo i německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron či šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Čtěte také:
Trump jde po krku klimatické dohodě
Trump chce energetickou nezávislost USA
Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí neférově vysokou cenu proti dalším zemím.
„Tahle dohoda se méně týká klimatu a více toho, jak získávají ostatní země finanční výhody na úkor Spojených států,“ prohlásil prezident.
Americký podnikatel a vizionář Elon Musk na twitteru napsal, že ústup od dohody není dobrý ani pro USA, ani pro svět. Oznámil také, že odstupuje z Trumpova poradního sboru. Německá kancléřka Merkelová prohlásila, že jeho kroku lituje a její země zesílí snahu v odpovědné klimatické politice. Francouzský prezident Macron Trumpovi vzkázal, že ohledně pařížské klimatické dohody již není nic, o čem by se dalo vyjednávat.
Českého ministra životního prostředí Richarda Brabce Trumpovo rozhodnutí odstoupit od pařížské dohody o klimatu nepřekvapilo. Je přesvědčen, že dohoda se tím nezhroutí.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bez koksu by to nešlo aneb jak se vyrábí železo a ocel
Motor, ze kterého jde strach
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník