Spojené státy hodlají slíbit, že sníží emise skleníkových plynů v zemi o 28 procent do roku 2025. Jedná se o jejich příspěvek k připravované mezinárodní dohodě, která by se měla podepsat v prosinci v Paříži. S odkazem na informace agentury AP to napsal server Finanční noviny.cz.
V únoru 2005 vstoupila v platnost první podobná dohoda, Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů ve světě, který podle OSN ale svého cíle nedosáhl. USA ho podepsaly, ale odmítly jej ratifikovat s tím, že by poškodil jejich hospodářství, a protože se k závazku snižování emisí nepřipojila Čína. Právě Washington a Peking jsou přitom největšími znečišťovateli ovzduší na světě.
Americký prezident Barack Obama v roce 2013 v rámci příprav nové dohody řekl, že Spojené státy musejí mít národní plán na snížení znečištění oxidy uhlíku, připravit zemi na dopady klimatických změn a postavit se do čela celosvětového boje proti nim. Zaměřil se přitom na boj za omezení emisí oxidu uhličitého z elektráren, které v roce 2013 představovaly zhruba 40 procent celkového objemu emisí oxidu uhličitého v USA.
Nárůst emisí oxidu uhličitého se loni v celosvětovém úhrnu zastavil. Poprvé přinejmenším po 40 letech se podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) stalo, že jejich množství stagnovalo v době globálního hospodářského růstu. Roční celosvětové množství emisí skleníkového plynu loni zůstalo na 32 gigatunách, tedy na stejné úrovni jako v roce 2013.
Analytici přičítají utlumení emisí změnou vzorců spotřeby energie v Číně a členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). „Důležitým faktorem by mohlo být to, že spotřeba uhlí v Číně v roce 2014 klesla, což je dáno jejich úsilím v boji proti znečištění, o efektivnější využívání energie a využívání obnovitelných zdrojů,“ řekla britská klimatoložka Corinne Le Quereová.