Doba čtení:2 m, 7 s
Podle Gabriely Nekolové neměla vláda rozhodnutí o prolomení limitů odkládat. Foto: hsr-uk.cz
Příspěvek pro horníky požaduje hejtman Bubeníček i šéfka krajské tripartity Nekolová. Foto: hsr-uk.cz

Ústecký kraj žádá vládu, aby se příspěvek pro propuštěné zaměstnance v hornictví netýkal jen zaměstnanců OKD, ale aby na něj měli nárok i propuštění zaměstnanci Severní energetické. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) se proto obrátil dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Vidím jako naprosto nelogické, aby vláda odškodnila horníky na šachtě, kde její majitelé přivedli šachtu nebo ty šachty téměř k likvidaci, a na druhou stranu neodškodnila horníky na šachtě, která prosperuje, a vláda svým usnesením zakázala těžbu,“ řekl Ústeckému deníku Bubeníček.

Čtěte také:
Propuštění horníků zažila před léty i Ostrava
Odbory tlačí na vládu kvůli příspěvkům horníkům

Vláda před necelými třemi týdny schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Vláda loni rozhodla o prolomení limitů v lomu Bílina, naopak v lomu ČSA limity zachovala. Útlum těžby se může dotknout až 1300 zaměstnanců Severní energetické. Podle Bubeníčka je rozhodnutí vlády vůči horníkům z Mostecka nespravedlivé. Požadavky Ústeckého kraje se podle něj neformálně zabývala i Asociace krajů na zasedání v Ústí nad Labem. „Kolegové hejtmani s tím vyjádřili naprostý souhlas,“ řekl Bubeníček.

Asociace podle jejího místopředsedy a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka problém otevře na jednání s vládou, které je naplánované na červenec. „Vnímáme to také jako určitou nevyrovnanost,“ řekl Běhounek.

Hraje se o 218 milionů korun
Za příspěvek pro severočeské horníky bojuje i Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje (HSR-ÚK), která zároveň vítá stanovisko odborů i příslib předsedy vlády, že horníci ze severních Čech se mohou dočkat požadované pomoci.

Požádali jsme vládu o přehodnocení usnesení, kterým pomoc našim horníkům odmítla. I oni si v případě ztráty zaměstnaní zaslouží stejné podmínky, jako jejich moravští kolegové. Za absurdní považuji, že „bitva o Ústecký kraj“ se vede kvůli 218 milionům Kč. To je suma, kterou by stát propouštěným horníkům z Ústeckého kraje v letech 2016 – 2021 vyplatil. Přitom jen poplatky, daně a odvody firem ve skupině Severní energetická, která z rozhodnutí státu musí ukončit těžbu a lidi propustit, jsou ročně přes jednu miliardu korun. Horníci i region si tedy pomoc dávno předplatili,“ uvedla předsedkyně HSR-ÚK Gabriela Nekolová.

Mohlo by vás zajímat:
Uhelná švartna jako šperk
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa