Ústecký kraj chce od státu další miliardy

Jezero Milada. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Jezero Milada. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje chce od vlády dalších více než pět miliard korun na odstranění starých ekologických zátěží a obnovu krajiny poškozené těžbou. Peníze mají vyřešit problémy se sesuvy půdy a vzlínáním důlních vod či pokrýt náklady na rozvoj infrastruktury.

Stát vyčlenil pro oba kraje celkem 15 „ekomiliard“. Deset pro Ústecký kraj a pro Karlovarský kraj zbylých pět miliard korun. Doposud bylo využito 12,6 miliardy, za které byly vystavěny cyklostezky, stezky pro bruslaře a cesty pro pěší ve sportovně-rekreačním areálu vodní nádrže Matylda, připraveno bylo rovněž území pro hipodrom a polygon v Mostě, dostalo se i na vybudování silničního obchvatu Sokolova.

Čtěte také:
Jezero Milada je otevřeno
Policajti u jezera?

Z původní částky zbývá vyčerpat ještě 2,4 miliardy korun. „Projekty jsou již vybrané,“ řekla MF DNES předsedkyně hospodářské rady Gabriela Nekolová s tím, že jejich realizaci teď zpomalil proces vyhlašování nových veřejných zakázek ze strany ministerstva financí. „Je k dispozici celá řada připravených projektových dokumentací, které zastarávají,“ upozornila Nekolová.

Částka ve výši dalších 5,3 miliardy je odhadem. „Některé projekty už posoudila meziresortní komise, jiné se připravují. Nejde o to uspokojit žadatele, ale vyřešit problém,“ zdůraznila Gabriela Nekolová s tím, že pokud kraje peníze dostanou, mohly by se využít na revitalizaci Mračného potoka, řeky Bíliny od Chanova po Jiřetín či na vyřešení sesuvů v Dubí. „Mezi priority pak patří jezera v Mostě a Ústí a jejich napojení na infrastrukturu a další související projekty. Náklady se pohybují v řádech stovek milionů korun,“ uzavřela Nekolová, která již o problému jednala i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře