Ústecký kraj dá na kotlíky dalších 20 milionů

Ústí nad Labem; popisek: O podporu na nový kotel loni požádalo v Ústeckém kraji přes 1500 lidí. Foto: wikipedia.org

Ústí nad Labem; popisek: O podporu na nový kotel loni požádalo v Ústeckém kraji přes 1500 lidí. Foto: wikipedia.org

Ústecký kraj rozdělí ještě 20 milionů korun v rámci dotace na moderní kotle. Peníze by tak mohli dostat lidé, na které ještě nevyšly. Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k lokalitám s nejhorší kvalitou ovzduší.

Na podzim se očekává další kolo výzvy ministerstva životního prostředí, v jehož rámci by pro region mohlo být stejně peněz jako loni, tedy zhruba 162 milionů korun.

Čtěte také:
Zlínský kraj dá letos na kotle 180 milionů
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

Výměna zastaralých kotlů za moderní ekologické zdroje vytápění má přispět ke zlepšení ovzduší. O podporu na nový kotel loni požádalo v Ústeckém kraji přes 1500 lidí. „Někteří nakonec nesplnili podmínky, jiné jsme museli vyřadit pro neúplnost údajů, takže zůstaly zhruba čtyři miliony korun a o 16 milionů korun jsme požádali ministerstvo, proto máme nyní k dispozici ještě 20 milionů korun,” uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová..

Krajský úřad předpokládá, že vyhlásí příjem žádostí do 24. února a termín pro jejich podání bude 3. dubna. „Vzhledem k tomu, že se budou peníze na nové kotle rozdělovat už počtvrté, neočekáváme takový zájem, jako byl v počátcích vyhlašování tohoto dotačního titulu,” uvedla mluvčí. „Stále máme ovšem desítky žádostí, na které se ani v poslední výzvě nedostalo,” doplnila Dosedělová.

Kraj poprvé rozděloval dotace na výměnu kotlů v roce 2014, tehdy bylo 20 milionů korun vyčerpáno za necelý měsíc. O rok později byla celá třicetimilionová částka vyčerpána za devět dnů.

Loni 45 procent žádostí směřovalo na pořízení kombinovaného kotle na uhlí a biomasu. Z 22 procent se žádosti týkaly koupě tepelného čerpadla, 15 procent ekologického kotle na uhlí, deset procent žádostí bylo na plynové kondenzační kotle a sedm na kotle na biomasu. Dotace mohla pokrýt až 85 procent uznatelných nákladů, její maximální výše je 127 500 korun.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště