Uzná Světová banka význam uhlí?

Těžba uhlí v dole Klipspruit firmy BHP Billiton v JAR.

Světová uhelná asociace (WCA) vyzvala Světovou banku, aby uznala zásadní úlohu uhlí při řešení globálních energetických potřeb. Tato cenná komodita totiž zajišťuje dodávky cenově dostupné a spolehlivé elektřiny stovkám milionů lidí v rozvojových a rozvíjejících se zemích, zejména v Asii. Napsal server Mining.com.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že růst globální elektřiny vyrobené z uhlí se do roku 2040 zvýší zhruba o 33 procent. Jen v jihovýchodní Asii se má poptávka po uhlí do roku 2035 ročně zvýšit o 4,8 procenta.

Čtěte také: Šéf Glencore: Uhlí bude záchranou pro chudé

“Důvodem pro tento růst jsou reálné požadavky na růst energie, které mají být naplněny,“ uvedl výkonný ředitel Světové uhelné asociace Benjamin Sporton. Upozornil na to, že 1,3 miliardy lidí stále žije v energetické chudobě a 2,7 miliardy lidí se při vaření musí spoléhat jen na dřevo a trus.

Typickým příkladem země, která se díky využití uhlí rychle rozvíjela, je Čína. V posledních třech desetiletích bylo k distribuční síti připojeno 99 procent populace a ekonomika Říše středu rostla ohromujícím tempem. Bez uhlí by to nebylo možné, upozornil Sporton. Spíše než odklon od fosilních paliv by tak Světová banka měla spíše podporovat širší využití uhelných technologií ve 21.století,“ dodal.

Vysokoúčinné nízkoemisní technologie a technologie zachycování a skladování uhlíku (CCS) mají potenciál výrazně snížit emise při výrobě elektřiny z uhlí a díky tomu pokrýt poptávku po uhlí. Zvyšování průměrné účinnosti spalování uhlí ze současných 33 procent na 40 by ušetřilo dvě gigatuny emisí oxidu uhličitého. To odpovídá emisím CO2, které do ovzduší za jeden rok vypustí Indie, nebo třeba provozování Kjótského protokolu ve třikrát delším období.

K dispozici jsou také technologie, které snižují ostatní emise z uhelných elektráren. “Emise oxidů dusíku, oxidů síry a pevných částic byly ve Spojených státech od roku 1970 sníženy zhruba o 82 až 96 procent, zatímco spotřeba uhlí se zvýšila o 146 procent,“ poznamenal Sporton.

Světová banka zabezpečuje finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky a standardy na celém světě. Tvoří ji dvě instituce, a to Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj, která pomáhá v ekonomickém růstu středně bohatým a úvěruschopným chudším krajinám, a Mezinárodní asociace pro rozvoj, která se snaží zabezpečit dostupnost finančních prostředků pro nejchudší země světa.

Mohlo by vás zajímat:
Světová uhelná asociace má nové vedení
Dejte lidem na Mostecku peníze
iUHLI.tv: Hrozí Česku energetická chudoba?