Americká elektrárna Kemper County, která je vybavena technologií zplyňování hnědého uhlí a také technologií CCS, zahájila dodávky do sítě. Podařilo se tak dotáhnout projekt první „čisté“ uhelné elektrárny.
„Po desetiletích výzkumu a letech tvrdé práce se nám podařilo zprovoznit elektrárnu Kemper County – technologicky nejvyspělejší uhelnou elektrárnu na světě, která k výrobě elektřiny využívá syngas. Kemper County ukazuje cestu ostatním energetickým společnostem, jak vyrábět čistou elektřinu za využití levného a dostupného paliva – hnědého uhlí,“ citoval server oenergetice.cz ředitele Southern Company Thomas A. Fanning.
Čtěte také:
Američtí horníci mají o prezidentské volbě asi jasno
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí
Elektrárnu Kemper County o výkonu 582 MW pohání dvě plynové turbíny spalující syntézní plyn vzniklý zplyňováním hnědého uhlí. Elektrárna je také vybavena technologií CCS, od které se očekává, že ročně zachytí 3 miliony tun CO2. Elektrárna ve zkušebním provozu zahájila v průběhu včerejšího dne dodávky elektřiny do sítě.
Kemper County využívá pro výrobu elektřiny zplyňování hnědého uhlí, které se tímto procesem přemění na plyn, tzv. syngas. Tento syntézní plyn je směsí oxidu uhelnatého a vodíku. Spalováním syngasu dochází k získání potřebné energie pro provoz elektrárny. Spolu se syntézním plynem je k výrobě elektřiny v Kemper County možné použít také zemní plyn, čehož bylo využito při prvním startu.
Výstavbu elektrárny provázely velké těžkosti. Původní rozpočet projektu ve výši 2,2 miliardy dolarů byl překročen více než trojnásobně. Start elektrárny se oproti původnímu plánu zpozdil o více než dva roky.
Mohlo by vás zajímat:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí