V Chvaleticích dokončují modernizaci

Modernizace za téměř 3 miliardy korun má snížit emise, omezit únik tuhých znečišťujících látek a prodloužit životnost bloků do roku 2030. Foto: Severní energetická

Elektrárna Chvaletice dokončuje rozsáhlou modernizaci bloků 3 a 4. Práce začaly v březnu loňského roku, kvůli nedodržení termínů dodavatelem se výrazně prodloužily. Vlastník elektrárny, společnost Sev.en EC, je nyní zajišťuje sama s pomocí subdodavatelů.

Na jednom bloku běží režim zkoušení a ověřování chodu technologie a odstraňování vad a nedodělků. Druhý blok najíždíme tento týden,” uvedl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas. Seřizování a dolaďování požadovaných parametrů podle něj může trvat několik týdnů.

Čtěte také:
Chvaletická elektrárna obhájila certifikát
Sev.en dokončí Chvaletice sama

Modernizace má především snížit emise, omezit únik tuhých znečišťujících látek a prodloužit životnost bloků do roku 2030. Zakázku na opravu a obnovu bloků 3 a 4 elektrárny Chvaletice získala společnost Královopolská RIA ve veřejném výběrovém řízení v červenci 2015 s cenou 2,5 miliardy korun. Blok 3 měl být předán do 9. listopadu 2016 a blok 4 do 29. listopadu 2016. Kvůli nedodržení termínů Sev.en EC letos na konci června odstoupila od smlouvy.

Modernizace elektrárny byla jednou z příčin loňské ztráty společnosti Sev.en EC v celkové výši 748 milionů korun. Vliv na hospodářský výsledek měly také nízké prodejní ceny elektřiny v první polovině roku. Provoz elektrárny poznamenal rovněž srpnový požár zauhlovacího mostu a věže, který odstavil na dva měsíce z provozu i zbývající dva bloky.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Vlastní ji podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.

Mohlo by vás zajímat: