V Dukovanech odstavili druhý blok

Elektrárna s instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR . Foto: wikipedia.org Frettie

V Jaderné elektrárně Dukovany začala odstávka druhého bloku, která potrvá skoro dva měsíce. Energetici během ní v reaktoru tohoto bloku vymění za čerstvé pětinu jaderného paliva a zařízení zkontrolují. V bloku budou také provádět 39 významných technických a investičních akcí, řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Musíme vyměnit palivo, provést plánovanou údržbu, kontroly zařízení a spouštíme i investiční akce řádově za stovky milionů korun,” uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Čtěte také:
Expert ČSSD: Poslanci energetice nerozumí
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře

Výměna se bude týkat 78 palivových souborů z 349. Mezi investičními akcemi, které budou experti provádět během odstávky, bude rekonstrukce rozvaděčů za 420 milionů Kč. Do roku 2022 bude postupně provedena na všech dukovanských blocích. Mezi dalšími akcemi připravenými pro nynější odstávku je například instalace 48 regulačních armatur na sekundární části zařízení a osazení nových čerpadel bazénu, v němž se chladí použité palivo.

Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu. Elektrárna s instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Jaderná elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od svého zprovoznění v roce 1985 dodala téměř 422 TWh elektrického proudu, což odpovídá sedmileté spotřebě celé ČR. Pro letošek připravuje firma ČEZ v dukovanské elektrárně investice celkem za 1,795 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly