V Dukovanech skončila odstávka

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Foto: wikipedia.org Frettie

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila v noci na dnešek neplánovaná odstávka čtvrtého bloku zahájená 8. listopadu. Blok byl odstaven kvůli netěsnosti impulsní trubičky v nejaderné části zařízení.

Výkon reaktoru bude postupně zvyšován ze současných 36 procent až na 100 procent, kterých by měl dosáhnout během dnešního dne,” uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Čtěte také:
ČEZ prý jaderné bloky stavět nebude
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Elektrárna má čtyři výrobní bloky, zbývající tři pracují naplno, v plném provozu byly i během právě ukončené odstávky.

V reaktoru čtvrtého bloku obnovili energetici řízenou štěpnou reakci ve středu krátce po 09:00. „Všechny preventivní kontroly zařízení, které technici prováděli po opravě drobné netěsnosti na sekundární části zařízení, byly úspěšně ukončeny,” uvedl Bezděk. Následovalo postupné zvyšování výkonu bloku, připojení parních turbín a zahájení výroby elektrické energie.

Výkon čtvrtého bloku Dukovan začali energetici snižovat v noci na 8. listopadu kvůli zvýšenému přítoku neradioaktivní vody v jeho uzavřeném drenážním systému. Po kontrole zařízení se rozhodli blok odstavit. Kontrolní a bezpečnostní mechanismy elektrárny podle jejího ředitele Miloše Štěpanovského zafungovaly správně. „Samotná oprava nebyla náročná, ale blok jsme museli vychladit a všechno zařízení v souladu s předpisy znovu zkontrolovat,” uvedl Štěpanovský v dnešní tiskové zprávě.

Poslední letošní plánovaná odstávka v Dukovanech skončila 3. listopadu, týkala se bloku číslo tři. Štěpanovský pak uvedl, že tím skončilo náročné období několikaměsíčních odstávek spojených především s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz.

U dukovanských bloků tři a čtyři žádá firma ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení k jejich provozu, protože nynější desetileté licence skončí na konci roku. Pro bloky jedna a dva už ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získal.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží