Doba čtení:2 m, 9 s
Aktivisté Greenpeace u elektrárny Deuben. Foto: Greenpeace

Osmdesát aktivistů Greenpeace ze čtyř zemí dnes zablokovalo elektrárnu Deuben u Lipska, jejímž majitelem je česká společnost EPH Daniela Křetínského. Bojují proti další těžbě a pálení hnědého uhlí v elektrárnách v zemi.

Greenpeace, včetně dvanácti aktivistů z Česka, dnešní akcí apelují i na spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby na svém zítřejším jednání rozhodla o odstavení dostatečného počtu starých uhelných elektráren a odmítla připravované finanční dotace pro uhelné elektrárny převedené do rezervy.

Ekologičtí aktivisté upozornili na to, že Křetínského holding plánuje nákup uhelných elektráren a lomů od švédského státního koncern Vattenfall v německé Lužici. “ Místo toho, aby švédská vláda splnila své předvolební sliby a rozhodla o útlumu těžby, snaží se doly pokrytecky prodat někomu, kdo bude ve špinavém byznysu pokračovat. Pokud EPH nemá zábrany provozovat 79 let starou elektrárnu v Deubenu, jak ohleduplně by asi postupoval v Lužici,“ konstatoval z komína deubenské elektrárny výkonný ředitel Greenpeace ČR David Murphy.

Mluvčí EPH Daniel Častvaj serveru iUHLI.cz sdělil, že každý subjekt má právo na vyjádření svého ideového postoje. Podstatné je, aby akce aktivistů neohrožovaly bezpečný provoz elektrárny. „Elektrárna Deuben byla v nedávné minulosti podstatně zrekonstruována, je plně v souladu se všemi právními předpisy v oblasti životního prostředí a to včetně zpřísněných hodnot emisních limitů, které vstoupí v platnost až příští rok. Obavy Greenpeace vycházející pouze ze staří elektrárny, tak nejsou důvodné,“ dodal Častvaj.

Akce Greenpeace přišla velmi rychle poté, co byla ekologická organizace vyřazena z tendru na nákup německých aktiv švédského státního koncernu Vattenfall.

Mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek serveru iUHLI.cz řekl, že akce nemá přímou souvislost s vyřazením z tendru Vattenfallu. Ekologům jde hlavně o zítřejší rozhodnutí německé vlády o uhelných elektrárnách. „Tyto staré elektrárny nemá smysl udržovat při životě v pohotovostním režimu,“ dodal s tím, že Greenpeace vadí plány EPH v Německu. Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský dodal, že jde o dlouho plánovanou akci. Na komíně je asi padesátka ekologů, dalších třicet dole. Vydržet chtějí do večera. Policie situaci monitoruje.

Čtěte také: Greenpeace doly nekoupí, dostali padáka

Dobrovolníci na komíně a před vchodem do elektrárny rozvinuli velké transparenty v němčině a angličtině s heslem „Uhlí zabíjí!“ Čtyřicet metrů vysoký komín se pokusí symbolicky ucpat obřím látkovým špuntem.

Deuben je nejstarší provozovanou německou elektrárnou, byla spuštěna v roce 1936. Má instalovaný výkon 86 MW. Výroba elektrické energie z hnědého uhlí je považována za dosluhující technologii. Na druhou stranu ale bude pravděpodobně ještě po desetiletí nutná k zajištění energetické bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall