V OKD přituhuje, začíná boj o pohledávky

Důl Darkov. Foto: OKD

Důl Darkov. Foto: OKD

Soud povolil pěti dodavatelům, kteří jsou zároveň věřiteli OKD, aby si své pohledávky nechali splatit uhlím. Podle insolvenčního správce tím firma přichází o desítky milionů.

Pět věřitelů OKD, ArcelorMittal, Metalimex, Green Gas DPB, AWT a Veolia Průmyslové služby, kteří zároveň od těžaře kupují uhlí, nebudou muset za část dodaného uhlí zaplatit.  Podle rozhodnutí soudu si mohou dlužné částky započítat vůči neuhrazeným fakturám OKD. Uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
OKD: Květnové výplaty budou v řádném termínu
Úsvit: Není možné, aby Sobotka nenesl odpovědnost za OKD

Insolvenční správce OKD Lee Louda se však proti tomuto postupu ohradil. Podle Loudy je zápočet pohledávek výjimečný krok a není v souladu se zájmem všech věřitelů. V případě OKD ho podle Loudy soud povolil finančně silným firmám.

Soud uvedeným pěti firmám povolil také zápočet budoucích pohledávek, čímž se podle Loudy vytváří skupina privilegovaných věřitelů a ostatní věřitelé budou na úhradu svých pohledávek čekat až po ukončení insolvenčního řízení.

Dle soudu jde o firmy poskytující OKD strategické dodávky a služby pro chod firmy a proto je dle něj zápočet pohledávek také v zájmu zbývajících věřitelů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu