Vyfáral a v pondělí šel do nové práce

Pavel Míča byl zaměstnancem Důlního závodu 3 společnosti OKD. Foto: OKD

Ve stejný den, kdy směnový předák rubání Pavel Míča vyřizoval po devatenácti letech a třech měsících výstup ze šachty, podepsal zároveň smlouvu u nového zaměstnavatele.

Pomohla mu k tomu skutečnost, že se v předstihu před ukončením svého pracovního poměru v OKD přihlásil do programu Nová šichta (NŠ). „Mám výuční list na instalatéra, ale nikdy jsem se touto profesí vlastně pořádně neživil. Jsem horník. Nastupoval jsem do rubání jako požárník, pokračoval jako zámečník a skončil jako směnový předák v kolektivu Martina Majse v úseku T1, který naposled vedl Libor Nevařil,“ vzpomínal pro Měsíčník horník někdejší zaměstnanec Důlního závodu 3, jenž fáral do porubů v jeho staříčské i chlebovické lokalitě.

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Snad by i uvažoval o přechodu do karvinské části revíru – kdyby to ovšem neměl z Jistebníku, kde žije, už příliš daleko na dojíždění. „S nabídkami pracovních míst mě oslovily díky Nové šichtě mimo jiné gumárny a taky cementárny. Nakonec ostravská společnost DEV Company zabývající se injektážemi, hydroizolacemi, sanacemi a vrtnými pracemi. A bylo rozhodnuto,“ popisoval současný technik pro vrtání a obsluhu strojů.

Přechod byl podle něj rychlý – v pátek se rozloučil v OKD a v pondělí už fasoval věci v DEV Company. „Mám štěstí, že provádíme činnosti, jaké jsem v paskovském rubání často dělával. Není to tak zásadní změna, samozřejmě kromě toho, že už nefárám, ale zůstávám na povrchu. Vrtáme, lepíme dvousložkovými lepidly, injektujeme. Pracujeme na stavbách, na zajišťování vodních hrází,“ popisoval Míča. Skoro dvacet roků na šachtě, jak poznamenal, mu dalo i řadu zkušeností. „Hlavně vědomí, že snad všechno se dá vyřešit, pokud u toho člověk uvažuje. Řešení se vždy najde,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků