Doba čtení:1 m, 54 s
Ilustrační foto: Kompania Weglowa
Ilustrační foto: Kompania Weglowa

Polská společnost Węglokoks Kraj se chystá v příštích třech letech investovat do svého dolu Bobrek Piekary zhruba 300 milionů zlotých (zhruba dvě miliardy korun) s cílem zlepšit kvalitu a účinnost využívání uhlí. Nový systém těžby by měl prodloužit životnost dolu o více než deset let.

Společnost podepsala dohodu s Centrálním báňským institutem (GIG) a firmou Joy Global Poland o zavedení metody těžby komorováním s podpůrnými pilíři. Jedná se o alternativu v Polsku široce používané metody stěnování. Komorováním lze bez obav vytěžit i uhlí z tzv. zbytkové plochy a těžit i pod obydleným územím, uvedl polský server Puls Biznesu.

Čtěte také:
Polsko postaví uhelné elektrárny za stovky miliard
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí

Náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski zdůraznil inovaci tohoto projektu a vyjádřil naději, že následně bude možné využít metodu i v dolech Ruda a Katowice, tedy ve vysoce urbanizovaných oblastech.

Je velmi důležité, aby v době, kdy budujeme novou právní strukturu a organizaci polského těžebního průmyslu, byly paralelně zaváděny nové technologie těžby, které snižují náklady na provoz dolů. Vedle snížení nákladů má nová technologie umožnit těžbu i tam, kde byla doposud blokována přítomností lidských sídel,“ vysvětlil Tobiszowski.

Systém komorování s využitím pilířů je široce používán v dolech v Austrálii a USA. Během této metody se vyhloubí řada komor skrz sloj s podpůrnými pilíři, které se ponechají stát pro udržení stropu štoly. Tato metoda neumožňuje vytěžení celého ložiska, jelikož část zásob zůstává vázána kvůli podpůrným pilířům. Je výrazně ohleduplnější vůči okolí, protože nehrozí propady.

Vedení společnosti Węglokoks Kraj chce také jednat s odbory o zavedení systému šestidenního pracovního týdne dolu a zjednodušení systému odměňování. V současné době se totiž plat horníků skládá z více než 30 různých prvků. Výše odměny má být více navázána na hospodářské výsledky společnosti.

Žádný ze zaměstnanců na tom nebude tratit ani groš. Nejdůležitější věc, kterou budeme sledovat v naší strategii, je chránit pracovní místa. Nechceme brát peníze z kapes horníků, ale hledat příležitosti ke snížení nákladů na druhé straně, tedy například uplatňováním nových technologií,“ vysvětlil prezident společnosti Krystian Kozakowski.

Důl Bobrek Piekary v současnosti zaměstnává více než tři tisíce lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa