Doba čtení:1 m, 18 s
krakow_wikipedia-chepry-andrzej-barabasz_compressed
Polské město Krakov je turisticky mimořádně atraktivní, bojuje ale se znečištěním ovzduší. Foto: wikipedia.org Andrzej Barabasz

V polském Krakově bude zakázané topit uhlím a dřevem. Zákaz potvrdil soud poté, vyhlášku místní samosprávy, která má pomoci vyčistit chronicky znečištěné ovzduší, napadli někteří občané a výrobci domácích kotlů.

I když vyhláška začne platit až od září roku 2019, a týká se jenom Krakova, je to důležitý precedent. Domácnosti a komunální kotelny se v Polsku podílejí na znečištění ovzduší víc, než třeba automobily. Hlavním důvodem je spalování relativně levného, méně kvalitního uhlí. Není také neobvyklé, že se v domácích kotlích spalují odpadky, včetně plastů, uvedl Radiožurnál.

Čtěte také:
Politici řešili problémy s vodou kvůli polské těžbě
Polské plány argumentem i pro českou těžbu

Polské město Krakov bojuje se znečištěným ovzduším dlouhodobě. Proto se tamní radnice snaží bojovat s tím všemi způsoby. Například obyvatelé krakovské čtvrti Swoszowice zkouší topit nízkoemisním a nekouřivým modrým uhlím.

Jde o pilotní program, při kterém se testuje nový druh uhlí v praxi. Modré uhlí vyvinul Institut chemické úpravy uhlí v Zabrze. Technicky vzato, jde o normální uhlí, které ale prošlo procesem téměř úplného odplynování. Od koksu se liší tím, že je produkováno z obyčejného energetického uhlí, které je levnější než uhlí koksovatelné. Nejen že modré uhlí velmi dobře hoří, ale především jeho výzkumy a testy prokázaly, že při jeho spalování jsou hodnoty vypouštěných emisí nižší až o desítky procent.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu