V Polsku chodí na šachtu za kulturou

Stara Kopalnia

Stara Kopalnia, bývalá chladící věž. Foto: NDI

Stara Kopalnia se jmenuje jedno z nejmodernějších kulturních center v Polsku, které vzniklo na místě bývalého dolu Julia ve Valbřichu. V areálu by se měla v budoucnu mísit minulost s budoucností v podobě vědy, kultury a umění. Napsaly to Důlní noviny.

Klíčovou myšlenkou projektu bylo posunout se z éry uhlí, ale rozhodně nezapomínat na historické vazby, které Dolnoslezské vojvodství na jihozápadě Polska k této surovině má. Každá z historických budov bývalého dolu Julia má mít své specifické zaměření. Ať už se jedná o historii a současnost uhlí, ekologii nebo výrobu keramiky. Počítá se i s dalšími atrakcemi – amfiteátrem, tanečním sálem, výstavními prostory a galerií moderního umění.

Součástí areálu by měly být také ateliéry uměleckých oborů a designu. V současné době zde sídlí městské kulturní centrum a působiště tu našel také Valbřichský pěvecký a taneční sbor. Jedním z lákadel pro návštěvníky je unikátní centrum keramiky a muzeum zaměřené na geologii a archeologii.

Zájemci o hornickou historii mají šanci vyrazit do podzemí na téměř kilometrovou procházku chodbami bývalého dolu. Ti, kdo mají radši pohled z výšky, zase mohou vystoupat na rozhlednu, která vznikla přestavbou staré chladicí věže. Celkové náklady na přeměnu bývalého dolu Julia přesáhly 95 milionů zlotých. Více než polovinou přispěla Evropská unie.Zatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze