V Polsku zpřístupní unikátní štolu

Muzeum uhelného hornictví v polském Zabrze. Foto: Konrad Kurzacz wikipedia.org

Dvě polské vysoké školy, konkrétně Hornicko-hutnická akademie a Slezská Politechnika, připravily nabídku projektuna dodatečné zabezpečovací práce ve štole z 19. století v polském městě Zabrze. Cílem je zpřístupnění štoly turistům.

Práce v podzemí na místě historického dolu Královna Louisaprobíhají od roku 2008. V loňském roce byla dokončena část z nich, která umožnila otevření prvního úseku podzemní části trasy o délce cca. 1,5 km. Zatím však stále není dostupný více než kilometrový úsek vodního tunelu, který ústína povrch v centru města, uvedl server nettg.pl.

Čtěte také:
Kontroverzní plynovod budí vášně i v Polsku
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Ačkoli původně koordinátor prací, kterým je Muzeum uhelného hornictví,plánoval otevřít celý komplex mnohem dřív, ukázalo se, že je nutné štolu mnohem lépe zabezpečit.

V posledních měsících muselo muzeum přistoupit k realizaci kontrolních vrtů a kontrole pomocí laserového skenování. V červenci vyhlásilo muzeum výběrové řízení na těžební a geologickou analýzu a návrh zabezpečení horninového masivu kolem dolu Královna Louisa. Muzeum vyčlenilo na objednávku téměř 371 tisíc polských zlotých (cca 2,3 milionu korun).

Náklady předchozích prací spojených se zpřístupněním štolyse vyšplhaly k částce 100 milionů zlotých (více než 600 milionů korun).Vytvoření celého komplexu muzea Zabrze, včetně rozvoje historického dolu Guido potom stálo jednou tolik. Bylo využito více než 100 milionů zlotých ze zahraničních fondů, dále přispělo město Zabrze, Slezské vojvodství a samo muzeum.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje