V sobotu proběhne Den proti úložišti

Areál hlubinného úložiště s podzemní plochou 300 hektarů má podle cen z roku 2010 přijít na 105 až 110 miliard korun. Foto: nechcemeuloziste.cz

Protestní pochody, koncerty, běhy a další akce připravuje na sobotu 22. dubna Platforma proti hlubinnému úložišti, kterou loni v říjnu založilo 14 obcí a 11 spolků z celé ČR.

Den proti úložišti bude na všech sedmi místech po celé ČR, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá místo pro trvalé úložiště. V Plzeňském kraji, kde zkoumá lokalitu Březový potok v Pošumaví, připravili akci obce Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor. Řekl to mluvčí platformy a starosta Chanovic Petr Klásek.

Čtěte také:
Obce budou opět protestovat proti úložištím
Rakušané jsou proti dostavbě Temelína

Dotčené obce, jejichž lokalitu stát už před 15 lety vytipoval jako jednu z možných, požadují po zákonodárných institucích přijetí návrhu zákona, který by posílil jejich postavení. „S tím, že bez souhlasu obcí nebude na jejich územích úložiště radioaktivního odpadu umístěno,” uvedl Klásek. Přijetí návrhu zákona, který by postavení obcí posílil na úroveň obvyklou v zahraničí, stát podle obcí bojkotuje.

Dále žádáme, aby plánované průzkumné práce měly jasně stanovená kritéria výběru vhodného místa pro úložiště. Stát postupuje nekoncepčně. Plánované průzkumy tak nemohou přinést dostatečné informace potřebné ke snížení počtu lokalit,” uvedl Klásek. SÚRAO navrhuje budování dalších jaderných reaktorů bez jasné a obecně přijatelné představy o tom, jak problém radioaktivního odpadu vyřešit. Trvalým uložením do země připravuje budoucí generace o možnost nalézt dlouhodobě bezpečnější řešení.

Žádáme, aby nebyly prováděny žádné průzkumné práce, dokud nebudou vyřešeny a zákony ošetřeny první dva body naší žádosti (zákon pro posílení postavení obcí a jasná kritéria výběru místa),” uvedli dnes starostové z lokality Březový potok. Nesouhlasí s průzkumem lokality, ani se stavbou úložiště na svých správních územích.

Platforma se koncem března obrátila na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) s výzvou, aby zastavil současné hledání místa pro úložiště jaderných odpadů. Poukazuje na to, že dosud není schválená nová vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem, která by porovnala a zvážila rizika a přínosy možných řešení.

Areál hlubinného úložiště s podzemní plochou 300 hektarů má podle cen z roku 2010 přijít na 105 až 110 miliard korun. SÚRAO má po dokončení průzkumů území koncem roku 2018 zúžit počet lokalit na čtyři. Konečné místo pro stavbu navrhne do roku 2025. Definitivní slovo k úložišti, které by mělo začít fungovat po roce 2065, dá vláda kolem roku 2050.

Den proti úložišti začne v lokalitě Březový potok tuto sobotu ve 12:00 ve Velkém Boru varovným zvoněním zvonů ve všech obcích. Od 12:30 do 15:00 poběží štafety po hranicích zvažovaného území. Ve 12:45 vysadí starostové v Jetenovicích symbolickou “lípu života”. Ve všech obcích budou připraveny petiční listiny se společným prohlášením.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody