V Temelíně se bude měnit palivo

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR. Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín se chystá na plánovanou odstávku prvního bloku, která začne 1. března. Důvodem je výměna čtvrtiny paliva. Odstávka potrvá dva měsíce.

Dnes v noci už energetici začali snižovat výkon reaktoru. Při nižším výkonu lépe využijí energii, která zůstává v použitém palivu. První blok byl převeden do provozu v takzvaném výkonovém efektu. Během něj se postupně sníží výkon reaktoru až mírně pod 90 procent. „Do konce února budeme snižovat každý den výkon reaktoru o necelé procento,” řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Čtěte také:
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice
Bylinky a med z jaderných elektráren

Když má reaktor nižší výkon, lze dodatečně získat energii z některých použitých palivových souborů, a tím je co nejefektivněji využít. „Přechod na výkonový efekt ukazuje na bezporuchový provoz bloku v období od poslední odstávky pro výměnu paliva,” uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

První blok je v provozu od 1. března 2018. Kvůli výměně paliva ho energetici odstaví za necelé tři týdny. Druhý blok je na plném výkonu.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 2,26 TWh elektřiny.