V Temelíně simulovali berlínský útok

Armáda a policie nacvičovala obranu Jaderné elektrárny Temelín před pozemním i vzdušným teroristickým útokem. Foto: ČEZ

Odvrácením simulovaného útoku letadla a kamionu na jadernou elektrárnu Temelín vyvrcholilo cvičení Safeguard Temelín 2017. Armáda a policie při něm nacvičovala obranu elektrárny před pozemním i vzdušným teroristickým útokem.

Čtyři dny zde cvičilo 200 vojáků, policistů a specialistů ČEZ. Podle vojáků se stal námětem cvičení prosincový útok nákladním autem v Berlíně. Akce končí dnes. „S cvičením jsme se trefili do toho, co je dnes ve světě aktuální,” řekl ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Čtěte také:
Rakouská energetická schizofrenie

Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

Vojáci s policisty cvičili například zásah proti nákladnímu autu, jež se snažilo prorazit zátarasy. Střílelo se, cvičně zasahoval i pyrotechnik. Na cvičení se z Boletic na Českokrumlovsku přesunulo k Temelínu 80 vojáků z aktivní zálohy, vybudovali dvě kontrolní stanoviště.

Námět se zrodil v lednu pod vlivem útoku náklaďákem v Berlíně. Dostali jsme požadavek, abychom na tuhle hrozbu reagovali. Vymyslel jsem si tři simulované teroristické útoky a od útoku v Berlíně se mezitím odehrál útok v Londýně motorovým vozidlem, útok v Petrohradu na metro a ve Stockholmu. Ani jsme nebyli tolik dopředu před teroristy, z toho až zamrazí,” řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Alois Urban.

Zásah proti malému dopravnímu letadlu L-410 směřujícímu na elektrárnu vyzkoušeli vojáci 25. protiletadlového pluku ze Strakonic. Přivezli si zařízení pro odpalování raket i radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů. Naváděcí radiolokátor s tříčlennou obsluhou zjistí cíle na vzdálenost 65 kilometrů, dostřel raket je do 23 kilometrů z místa zásahu, létají ve výšce od 25 metrů do 14 kilometrů. Rychlost střely je 700 metrů za vteřinu, váha 630 kilogramů.

V případě, kdy to národní zájem vyžaduje, jsme do 48 hodin nasazeni v místě a tady je to otázka několika minut, kdy jsme připraveni zasáhnout,” řekl Lukáš Málek z protiletadlového pluku. Z něj přijelo 40 vojáků, které posílilo 13 členů aktivních záloh. Takzvanou stálou hotovost drží pro Temelín stíhači z východočeské Čáslavi. „Po startu letounů jsou tu řádově v minutách a jsou schopni zasáhnout i na dálku,” řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Temelín má za sebou tři cvičení tohoto druhu, opakuje je jednou za dva roky. „V nejvážnějším případě bychom uzavřeli elektrárnu a v areálu by zůstalo pouze několik desítek lidí zajišťujících provoz,” řekl ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ Roman Havlín.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle