V USA se zaměřili na opuštěné doly

Opuštěné doly mohou obsahovat kyselé horniny a z důlních děr může unikat metan. Ilustrační foto: wikipedia.org

V USA je v současnosti spousta opuštěných uhelných dolů. Navzdory přísným zákonům o rekultivaci, které v USA platí už od roku 1977, se ale s nimi skoro nic neděje. Nemohou se stát ekologickou hrozbou?

Uhlí se v současnosti využívá k výrobě zhruba 40 % elektřiny na celém světě. Toto číslo určitě každého přesvědčí o tom, že se bez uhlí neobejdeme. Otázkou ale zůstává dopad těžby uhlí na životní prostředí, především v podobě opuštěných dolů. V očích mnohých jsou skutečně velkým potenciálním rizikem. Opuštěné doly totiž mohou obsahovat kyselé horniny a z důlních děr může unikat metan. Jak se s těmito riziky vypořádali ve Spojených státech amerických?

Čtěte také:
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

V USA od roku 1977 platí zákon o Řízení a rekultivaci. Nařizuje, že všechny těžební lokality mají být uvedeny do původní podoby. Po provozovatelích žádá, aby vytvořili plány na obnovení krajiny. Dokonce i stanovuje mechanismus financování této obnovy, a to pomocí daně na současnou těžbu uhlí. Navzdory tomu ale zmiňovaný zákon bohužel zůstává většinou jenom na papíře.

Situaci ale naštěstí v současnosti monitoruje Bureau of Land Management (BLM, Úřad pro hospodaření s půdou), který odhaduje, že z 11 400 opuštěných dolů v USA se obnovy krajiny zatím dočkalo jenom 20 %. Mapováním lokalit opuštěných dolů a následným tlakem na provozovatele dolů se ale úřad BLM chystá chránit veřejnost a životní prostředí a dopomoci k brzké rekultivaci dolů.

Pozitivním příkladem, kdy se legislativní tlak na provozovatele dolů vyplatil, jsou přísné americké bezpečnostní předpisy na ochranu bezpečnosti a zdraví před pneumokoniózou, plicním onemocněním vznikajícím, když je organismus dlouho vystaven působení uhelného prachu. Díky přísnějším standardům nemocnost výrazně poklesla. Příznivci BLM věří, že podobný tlak bude efektivní i při obnově krajiny v místech bývalých dolů, které už nebudou hrozbou.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu