Vadný ventilátor způsobil v elektrárně Chvaletice požár

Současný majitel, společnost Severní energetická (Sev.en), elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013. Foto: Severní energetická

Hasiči v noci na včerejšek likvidovali další požár v elektrárně Chvaletice. Hořela filtrační jednotka, škoda dosáhne několika set tisíc nebo i několika milionů korun. Podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase tento požár na výrobu nebude mít vliv.

Na odsávání prachu na vnitřním zauhlování měl poruchu ventilátor, zvýšená teplota vznítila prach v potrubí, který dohoříval ve filtrační jednotce. Hasiči ji dochlazovali a místo hlídají,” uvedl Pavlas. Podle něj se podobné havárie v elektrárně stávají, nikomu se nic nestalo.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic byla v pořádku
Chvaletická kotelna splní emisní limity

Od soboty je v elektrárně následkem požáru olejových tlakových nádob odstaven výrobní blok B4. Škoda na technologii byla předběžně vyčíslena na 50 milionů korun, do konce tohoto týdne nebude možné přesněji stanovit rozsah poškození a délku oprav, neboť blok musí vychladnout.

Požáry v posledních letech elektrárnu Chvaletice pronásledují. Oheň poškodil loni 5. prosince jeden ze čtyř výrobních bloků, který musel být odstaven. Škoda včetně ušlých výnosů se odhaduje zhruba na 100 milionů korun. Blok byl spuštěn až minulý týden. V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Severní energetická (Sev.en), elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu