Většina lidí z Karviné chce zachovat těžbu

Demonstrující lidé

Podle průzkumu chce většina obyvatel Karviné zachovat těžbu a pomoc od státu.

Většina obyvatel Karviné je pro zachování těžby uhlí v místních dolech OKD. Lidé se bojí hlavně nezaměstnanosti, obávají se možných exekucí, nižší kupní síly obyvatel a rostoucí kriminality. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK.

Z průzkumu, který si zadal nový vlastník OKD, skupina Ad Hoc Group, vyplývá, že 75 procent obyvatel Karviné by se pokusilo zachránit těžbu uhlí v Moravskoslezském kraji, zbývající čtvrtina nikoli.

Současná situace kolem společnosti OKD vzbuzuje mnoho otázek ohledně budoucnosti Moravskoslezského kraje a případných dopadů ukončení těžby uhlí na Karvinsku. Průzkum mezi obyvateli Karviné jsme provedli 7. dubna na vzorku 300 lidí,” řekl Jan Tuček z výzkumné agentury. Tři čtvrtiny z nich by se pokusily těžbu zachránit, a zachovat tak pracovní místa. Téměř čtvrtina by další ztrátovou produkci uhlí nepodporovala a neefektivní fungování firmy ukončila. „Malá část oslovených, okolo tří procent, nemá pro rozhodnutí dostatek informací, proto se nepřiklání k žádnému z řešení,” uvedl Tuček, podle nějž je hlavním motivem dotazovaných strach z růstu nezaměstnanosti a snížení životní úrovně.

Čtěte také:
Bakala by se na Ostravsku neměl ukazovat
Vlastníci OKD sázejí na Babiše

Téměř všichni dotázaní (99 procent) se obávají následné nezaměstnanosti a 93 procent obyvatel nezaměstnanosti vedoucí až k exekucím,” řekl Tuček. Téměř 90 procent dotázaných se bojí poklesu kupní síly a 86 procent růstu kriminality. Více než čtyři pětiny dotázaných si myslí, že konec těžby způsobí krach dalších firem. Okolo 80 procent lidí se bojí i rozpadu rodin, sociálních nepokojů a alkoholismu.

Lidé žádají pomoc vlády
Obyvatelé Karvinska se shodují v tom, že zasahovat a vyřešit situaci mají pouze dva ze zúčastněných subjektů – vlastníci společnosti a vláda. „Mladí lidé do 30 let jsou ve svých názorech vyhraněnější než zbytek populace. O problematiku související s ukončením těžby uhlí se sice výrazně méně zajímají, o to silněji ale zastávají názor o nezbytné intervenci státu,” dodal Tuček.

Společnost OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Dřívější majitel loni meziročně prohloubil ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů korun o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Skupina Ad Hoc Group (AHG), nový vlastník společnosti New WorldResources (NWR), které patří OKD, už předložila zástupcům vlády plán restrukturalizace. Navrhla, aby záchranu OKD spolufinancoval stát, součástí dohody má být zavření Dolu Paskov. Vláda o řešení zatím nerozhodla.

Mohlo by vás zajímat:
Za krach OKD by prý stát zaplatil 33 miliard
Potvrzeno: Bakala je pryč z OKD
Pomůže stát se záchranou OKD?