Doba čtení:2 m, 18 s
Když už dojde k mimořádné události, je potřeba poruchu co nejrychleji odstranit. Ilustrační foto: pixabay.com

Vichřice a orkány, polámané stožáry vysokého napětí a tisíce domácností bez proudu. Obrázky, které se stávají noční můrou všech energetiků, protože se musí umět s následky rozmarů počasí vypořádat. Úkolem energetiků Coal Services je zajistit bez ohledu na počasí zásobování těžebních společností elektřinou, aby se nezastavil provoz, a bez proudu nemohou zůstat ani externí zákazníci.

V našich podmínkách je situace o to složitější, protože provozujeme takzvanou lokální distribuční síť, zkráceně LDS, což velmi zjednodušeně znamená, že nakupujeme elektřinu v napěťové hladině 110 kV, kterou dále transformujeme, distribuujeme a prodáváme zákazníkům. Našimi zákazníky přitom nejsou jen společnosti skupiny Sev.en Energy, ale také několik desítek externích firem, které sídlí většinou v areálech současných nebo bývalých těžebních společností,“ vysvětlil Rostislav Bolomský, zástupce vedoucího úseku elektroenergetiky Coal Services.

Čtěte také:
Začne přeložka nejdelšího potrubí
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

I když se při pohledu na zpravodajství zdá, že mimořádných událostí přibývá a energetici mají problémů po celé republice víc než dost, v těžebních společnostech a v jejich okolí situace není tak dramatická. „Staráme se sice o zhruba 170 kilometrů linek vysokého napětí, které se navíc rozkládají od Jezeří, přes areály Kohinoor a Kopisty, až po Strupčice, Vrskmaň a svahy za Vysokou Pecí, ale vzhledem k rozsahu a stáří elektrického vedení nedochází u nás při extrémně větrném počasí k tolika poruchám, jako vidíme u velkých distribučních společností,“ připomněl Bolomský s tím, že jedním z důvodů je prevence, které se energetici pravidelně věnují. Každoročně ve spolupráci s Rekultivacemi provádějí prořezávky vegetace v ochranných pásmech linek vysokého napětí, takže pádů stromů do vedení je minimum. Každoročně během květnových státních svátků se provádějí nezbytné údržbářské a preventivní práce na většině energetických zařízení.

Když už dojde k mimořádné události, je potřeba poruchu co nejrychleji odstranit. „Na stěžejních rozvodnách v Lišnici , ČSA a na Úpravně uhlí v Komořanech máme nepřetržitou službu, která je informována jako první. Dalším místem je technický dispečink na ředitelství společností Sev.en Energy v Mostě. Nejprve se snažíme oblast, která se ocitla bez proudu, zásobovat jinou cestou. Když se to nedaří, přivoláme posily – kolegy z domova, přestože žádné speciální pohotovosti nedržíme,“ vysvětlil Bolomský. Až ve chvíli, kdy na odstranění poruchy nestačí vlastní lidé ani technika, oslovují energetici externí partnery.

Za poslední rok energetici evidují pouze několik mimořádných událostí, obecně se dá říci, že poruchovost energetických zařízení je poměrně malá. „Je to dáno také schopnostmi, zkušenostmi a často i obětavostí našich zaměstnanců, za což jim patří velký dík,“ uzavřel Bolomský.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme