Doba čtení:1 m, 11 s

Jižní Kyrgyzstán je plný malých uhelných dolů, kde probíhá ilegální těžba bez jakýchkoli povolení a dodržování pravidel bezpečnosti práce. Horníci se na laně spouštějí i do stometrové hloubky. Na stěží uvěřitelné podmínky, v jakých tamní horníci pracují, se podívejte ve videu, které publikovalo Radio Free Europe / Radio Liberty.

Provozovatelé těchto ilegálních dolů platí horníkům zhruba 15 tisíc korun měsíčně, což představuje čtyřnásobek průměrné dělnické mzdy v Kyrgyzstánu. Výdělek je ovšem vykoupen mimořádně těžkými podmínkami práce a vysokým rizikem trvalého poškození zdraví, úrazu, či dokonce úmrtí. Horníci si však s rizikem příliš hlavu nelámou. „Dá-li Bůh, nezemřeme v dole. Pokud se stane nějaké neštěstí, bude to z vůle Alláha,“ řekl jeden z horníků.

Čtěte také:
VIDEO: Jak se těží uhlí pod zemí
Další krok k těžbě ve vesmíru

Horníci si mezi sebou domluvili pravidla rozdělení práce a zároveň dodržování alespoň základních pravidel bezpečnosti. Jde však jen o velmi primitivní způsoby zabezpečení. Horníci ale zjevně nemají na vybranou. „Je to těžké, ale co můžeme dělat, musíme živit své rodiny,“ řekl s odevzdaným úsměvem havíř.

Ilegální doly nejsou rozhodně doménou pouze Kyrgyzstánu. Celá řada se jich nachází například i na Ukrajině, v Číně a dalších zemích. Ročně zaplatí za práci v těchto dolech životem po celém světě nejspíše tisíce horníků, žádné přesné statistiky však neexistují.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park