Vláda odložila jednání o kompenzacích

Jan Sábel se střetu s politiky nebojí. Foto: iUHLI.cz

Pokud vláda kompenzace neschválí, snese se hněv horníků zřejmě hlavně na ministra financí Babiše. Foto: iUHLI.cz

Vláda odložila rozhodnutí o možných kompenzacích pro propuštěné horníky na své příští jednání, které je na programu 24. srpna. Novinářům to během jednání kabinetu řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Sociální demokraté podporují rozšíření kompenzací i pro severočeské horníky, proti tomu se staví hnutí ANO. Aby se kompenzace týkaly jen hlubinných dolů, navrhují i lidovci.

Čtěte také:
Středula: Kompenzace i pro horníky z Mostecka
Franta: Babišův odpor ke kompenzacím je hloupý

Ministerstvo práce a sociálních věci zdůvodňuje svůj návrh na rozšíření příspěvků pro horníky z Mostecka tím, že vláda loni rozhodla o neprolomení limitů na hnědouhelném dole ČSA, a tudíž tam těžba v příštích letech skončí. Návrh v pondělí podpořila tripartita, proti byl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Mládek popsal debatu ministrů jako dramatickou a rozhořčenou. „V této věci není žádná zásadní urgence, protože nedošlo ke shodě, byla dohoda, že se k tomu vláda vrátí 24. srpna,” řekl novinářům. Nechtěl kvůli tomu ani odhadovat, jak by diskuse nad návrhem mohla v srpnu dopadnout.

Lidovci podle něj navrhují variantu, že by se kompenzace týkaly jen horníků z hlubinných dolů. „Možností je, že tam dojde k určitému kompromisu, že podporu dostanou všichni hlubinní horníci ve stejné logice, jako je předčasný odchod do důchodu, ale nikoliv ti horníci z dolu ČSA,” uvedl.

Horníci na Mostecku by měli mít stejná práva jako ti z OKD

Velmi nelibě nese rozhodnutí vlády vedení Ústeckého kraje. Hejtman Oldřich Bubeníček obratem zaslal premiérovi otevřený dopis, v němž apeluje na odstranění výrazných disproporcí v oblasti podpory bývalých horníků. Podle Bubeníčka se jedná už o druhý velmi nevstřícný krok vlády směrem k Ústecku: „Ukončení těžby vláda odkládala několik let, nyní se navíc ke svému rozhodnutí nedokáže i přes sliby postavit. Horníci na Mostecku by měli mít stejná práva jako ti z OKD.“

Odbory si podle hornického předáka Jaromíra Franty počkají na srpnové jednání vlády a jeho výsledek, teprve potom se rozhodnou o dalším postupu. Výsledek hlasování jej nepřekvapil: „Je to důsledek rozložení sil v koalici. ČSSD návrh podporuje, ANO je proti a lidovci lavírují někde mezi těmito pozicemi.“ Dodal, že lidovci nejspíš potřebují čas na získání informace, vyjádření jejich politiků si totiž odporují.

Příspěvky už vláda schválila v květnu pro propuštěné zaměstnance černouhelné společnosti OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku zaměstnance.

Mládek zároveň připomněl, že navrhované opatření se netýká jen ČSA, ale také uranových dolů v Dolní Rožínce, dolu Centrum, pracovníků báňské záchranné služby, která patří pod OKD, a firmy Slezská důlní díla, jež se v minulosti z OKD vydělila.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Odkrylo rýpadlo UFO?
Tajuplná uhelná lebka