![Premiér Bohuslav Sobotka](http://iuhli.cz/wp-content/uploads/2015/07/sobotka-b-foto-cssd-e1436529641814.jpg)
Vláda už má jen necelý týden na rozhodnutí, zda se bude podílet na záchraně OKD. Pokud nebude dohoda uzavřena do středy, nový vlastník firmy, skupina Ad Hoc Group pošle její mateřskou NWR do insolvence.
Vlastníci a věřitelé OKD chtějí po vládě spolupráci a 17 miliard korun. Jenže ministři se zatím neshodli na postupu, který má vláda zvolit. Babiš dává přednost bankrotu, Mládek zestátnění dolů, napsala MF Dnes. Včera kabinet projednal varianty, které leží na stole. Žádné rozhodnutí nepřijal.
Původní lhůta, kterou dala Ad Hoc Group vládě, vypršela posledního března. Podle oznámení zveřejněného na webu NWR se termín posunul na 13. dubna. Na jednání je tak kriticky málo času. NWR tíží nezvládnutelný dluh 581 milionů eur (15,7 miliardy korun). Jak oznámilo už v únoru vedení NWR, je skupina technicky v insolvenci. Je jen na věřitelích, jak dlouho ji ještě nechají dýchat.
Čtěte také:
Za krach OKD by prý stát zaplatil 33 miliard
Brousí si Babiš zuby na OKD?
Nyní se tak horečně řeší, co udělá stát. Ministři se shodují na cíli, kterého chtějí dosáhnout. Zabránit, aby důlní skupina zkrachovala a ze dne na den propustila 13 tisíc lidí. Aby nedošlo k sociální pohromě, je třeba útlum dolů rozložit na několik let.
Chceme od státu přes 17 miliard
Ad Hoc Group chce, aby se vláda zavázala ke spolupráci na restrukturalizaci celé skupiny. „Cílem je vytvořit partnerství se státem a přetransformovat OKD v ekonomicky zdravý podnik, který bude vlastníkům přinášet profit,“ uvedl mluvčí skupiny Roman Pařík. Lze předpokládat, že výsledkem má být společný polosoukromý-polostátní důlní podnik, který by postupně tlumil těžbu. Stát by měl do záchrany dolů podle tohoto scénáře nasypat 17,4 miliardy korun. Podle studie zpracované firmou Deloitte je to polovina sumy, kterou by státní kasu stál okamžitý kolaps OKD a s tím spojené masové propouštění.
Neřízený krach firmy by podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka stál veřejné rozpočty nejméně 33 miliard korun. Jde však jen o odhad. Suma vychází z toho, že by o práci přišli všichni zaměstnanci dolů a další tisíce lidí z dodavatelských firem, stát by jim musel vyplácet sociální dávky a přišel by o výnosy z daní.
Babiš navrhuje zestátnění nebo bankrot
Ministr financí Andrej Babiš jako možné řešení navrhuje, aby stát odkoupil akcie a dluhy NWR, a tím skupinu de facto zestátnil. Babiš nepočítá s tím, že by věřitelům vyplatil celý jejich dluh. „Akcie OKD nemají žádnou hodnotu a dluhy mají hodnotu minimální. Dluh by stát koupil s velkou slevou a kapitalizoval ho (přeměnil na akcie NWR – pozn. red.),“ uvedl Babiš. Věřitelé by ovšem s plánem museli souhlasit a stát by musel platit miliardy na postupný útlum OKD.
Proto je podle Babiše vůbec nejlepší variantou bankrot. „Nejlepší variantou je pro nás funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou nic, odejdou a už se nikdy nevrátí. Oni dovedli společnost do stavu, v jakém dnes je. Je to asi varianta v našem právním státě nemožná. Přesto jsme na ni připraveni,“ řekl vicepremiér.
Pokud nedojde k dohodě státu s Ad Hoc Group a NWR zkrachuje, nebude mít vláda insolvenční proces pod kontrolou. Soudy rozhodují nezávisle na zájmu státu, musí zohlednit především věřitele. Přesto je možné, že i při insolvenčním procesu se udrží OKD dál v chodu. Cílem londýnského insolvenčního správce bude maximalizovat zisk pro věřitele. Okamžitý kolaps by pro ně nemusel být nejvýnosnější. Jde ale o velmi riskantní variantu.
Na svou šanci číhají Paukner s Otavou
Ve hře jsou i obchodníci s uhlím Petr Paukner a Petr Otava, majitelé firem Carbounion Bohemia a Metalimex. Slibují, že udrží životaschopnou část OKD během insolvence i po ní v chodu zhruba pět až sedm let, takže by se útlum a propouštění rozložily v čase. Odmítají však platit jak staré dluhy, tak náklady na útlum.
„Pořád trváme na tom, že nejvhodnější řešení je insolvence OKD, při níž se zbaví dluhu i nevýhodných starých smluv, životaschopná část pak může ještě několik let těžit,“ řekl MF Dnes Paukner. Vládu čeká v každém případě pořádně perný týden.
Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Potvrzeno: Bakala je pryč z OKD