Doba čtení:1 m, 8 s
IMG_0181
Poslanec Vlastimil Vozka. Foto: iUHLI.cz

Zájem českých společností ČEZ a EPH o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu je těžký PR projekt. Má sloužit k tomu, aby se čeští uhelní výrobci zalekli a jednali například o ceně nebo o množství. Serveru iUHLI.cz to řekl poslanec Vlastimil Vozka (zvolený za ANO).

„Uhlí, které se těží za hranicemi v Německu, je pro naši energetiku zcela nevhodné. Z hlediska funkčnosti našich teplárenských bloků jsem zásadně proti tomu, aby se v nich pálilo. Obsahuje daleko větší množství vody. Energodokumenty jednotlivých tepláren tomu nevyhovují,“ uvedl Vozka. „Je chorobná představa, že menší výhřevnost uhlí vynahradíte větším množstvím,“ dodal.

Ředitel elekrárny Chvaletice: Dovoz hnědého uhlí je nesmysl

Dále upozornil na to, že kotle teplárenských bloků jsou nastaveny na tuzemské uhlí. Přestavět kotle na něco jiného jednoduše nejde. „Předpokládám, že Česká obchodní inspekce a všechny kontrolní orgány, které by měly takovou změnu paliva posvětit, jsou značně ve střehu. Můžeme totiž počítat s tím, že ne všechny zplodiny na komíně se měří podle současné legislativy,“ uzavřel poslanec.

Vattenfall loni v říjnu oznámil, že by chtěl prodat svoje hnědouhelná aktiva v Německu, aby tak Švédsku pomohl snížit jeho uhlíkovou stopu. Podle některých odhadů vystačí lužické zásoby ještě na 230 let. Z prodeje hnědouhelných aktiv by Vattenfall mohl získat až 85 miliard korun.