Vládu teď Počerady nezajímají

Včerejší jednání dozorčí rady společnosti ČEZ bylo možné očekávat s určitým napětím. Na jeho programu se ocitlo opět téma prodeje, ale vnější okolí je jiné. I na ČEZ svým způsobem totiž dopadá politické dění a události kolem obsazení ministerstva financí.

Lze se domnívat, že politický souboj premiéra, ministra financí a Hradu odsunul stranou nějaké úvahy o budoucnosti Počerad ve výrobním portfoliu ČEZ; vláda se tím s velkou pravděpodobností zabývat nebude. Pokles pozornosti ze strany vlády současně de facto znamená volné ruce dozorčí radě ČEZ a s velkou měrou nadsázky by se dalo říci, že cokoliv nyní dozorčí rada udělá, tak jí projde.

Čtěte také:
V Temelíně odstaví druhý blok

Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí

Je to jistě velmi nadsazené tvrzení, ale asi nic nemění na tom, že rozhodnutí dozorčí rady je možné považovat za mnohem méně ovlivněné politikou, ale za rozhodnutí, které vyjadřuje její vnitřní přesvědčení. A to je asi jeden z hlavních závěrů.

Pokud bychom se nyní na výše uvedeném pokusili formulovat nějakou předpověď, pak by asi spočívala v tom, že Počeradům se asi ČEZ nebude příliš věnovat alespoň do konce roku, kdy by měla být sestavena již nová vláda s novým mandátem z výsledku podzimních parlamentních voleb. Pak by se postupně mohla pozornost politiků opět vrátit i k budoucnosti ČEZu  a Počerad.

Ve výsledku je nejdůležitější to, že uhelná elektrárna Počerady bude i nadále fungovat a vyrábět. Uhlí totiž bude v české energetice stále potřeba.

Mohlo by vás zajímat:
Mobil ušitý horníkům na míru
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle