Vloni rostly nejrychleji ceny energií

burza_wikipedia_org_compressed

Ačkoli to tak zpočátku nevypadalo, byl rok 2016 ve znamení posilování energetických komodit. Foto: wikipedia.org

Rok 2016 nebyl z pohledu světové ekonomiky nijak zvláštní. Výjimkou jsou ceny energií. V lednu a únoru 2016 sice ještě klesaly, pak se ale situace prudce obrátila a nyní jsou téměř o polovinu vyšší než před rokem. Energetické suroviny tak s přehledem překonaly všechny ostatní komodity.

Loňský vývoj cen odhalil komoditní index S&P Goldman Sachs (GSCI). Zatímco hodnota zemědělských zvířat spadla o desetinu na dvanáctileté minimum a farmářské plodiny si připsaly jen pětiprocentní růst, zemní plyn posílil o plných 60 procent.

Čtěte také:
Pozice uhlí v USA posiluje
Trump chce energetickou nezávislost USA

I přes globální ekonomický růst poskočil souhrnný index u cenných kovů jen nepatrně. Znatelnější růst o 22 procent zaznamenaly po čtyřletém propadu kovy průmyslové, jejichž výroba je více energeticky náročná. Tahounem v této kategorii byl především zinek, který posílil o dvě třetiny.

Ačkoli to tak zpočátku nevypadalo, byl rok 2016 ve znamení posilování energetických komodit. Zdroj dat: Bloomberg L.P.

Zdroj dat: Bloomberg L.P.

Absolutním a nečekaným rekordmanem se v poslední čtvrtletí roku 2016 stalo uhlí. Zatímco první tři kvartály byly ve znamení pokračujícího pozvolného pádu, na závěr roku cena koksu vylétla na téměř trojnásobek a termální uhlí se zhodnotilo o úctyhodných 87 procent. Analytici cenám uhlí předvídají brzkou korekci, která však loňské zisky zcela nesmaže.

Před 11 měsíci se od třináctiletého dna odrazila také ropa, a to zejména díky snížení produkce v Severní Americe, Číně a krizí zmítané Venezuele. Ceny plynu žene vzhůru jeho rekordně vysoká spotřeba v elektrárnách a očekávání, že letošní zima bude oproti loňské výrazně chladnější.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků