Vodu v zimě zkrotili

Životnost velkostroje KU300 se odhaduje až na 40 let. Foto: Severní energetická

Víc vody a také silnější mrazy než v předešlých letech zvládl během letošní zimy úsek odvodnění. Technologii uchránil před zamrznutím a rypadla před „utopením“ v době tání sněhu.

Za obvyklých podmínek a při nedostatku vody by měla být čerpací zařízení odstavována už za pětistupňových mrazů, ale my jsme jeli naplno i při mínus dvaceti, abychom ochránili lom a technologii před vodou,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické.

Čtěte také:
Reportáž psaná v hloubi chodbic
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů

Výkyvy počasí nakonec zaměstnanci úseku zvládli, ačkoli celkové množství odčerpané vody bylo ve srovnání s předchozím rokem zhruba o dvacet procent vyšší. „Důležité je, že nezamrzala technologie a obstáli jsme i v době největšího tání, kdy navíc oba uhelné velkostroje KU300 těžily v prostoru jímek hlavní čerpací stanice v lokalitě ČSA,“ doplnil Sigmund a dodal, že se zaměstnancům úseku odvodnění podařilo ve druhé polovině února zvládnout v rekordním čase přestavbu čerpacích technologií hlavní čerpací stanice. „Obě sestavy horizontální i vertikální technologie jsme do nového postavení přesunuli během rekordních deseti pracovních dnů, obvykle tyto činnosti zaberou i dvojnásobek času,“ ocenil vedoucí.

Kromě větších nároků na čerpání vody zaznamenal úsek odvodnění v zimě také vyšší spotřebu chemikálií pro čištění důlních vod. „V zimních měsících se v důlních vodách, které čerpáme z lomu, vyskytuje více železa i manganu. V úpravně důlních vod jsme proto spotřebovali více vápenného hydrátu, abychom zachovali čistotu vody, kterou následně vypouštíme do vodoteče,“ uzavřel Sigmund.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle