Vyletí miliardy komínem?

Do ekologizace Elektrárny Opatovice spadající do impéria EPH Daniela Křetínského nasypal její vlastník v uplynulých letech 2,7 miliardy korun. Foto: wikipedia.org

Sotva majitelé uhelných elektráren dokončili nákladné modernizace, aby plnily emisní limity, budou možná muset začít znovu. Od roku 2021 by se měli řídit novými pravidly, která budou členské státy EU schvalovat koncem letošního dubna.

Podle šéfa energetické kampaně hnutí Greenpeace Jana Rovenského jde především o limity oxidů dusíku – ty by podle návrhu neměly překročit hranici 175 miligramů/m3. „Elektrárny, které v posledních letech instalovaly zařízení na takzvanou nekatalytickou redukci, se bohužel za normálních provozních podmínek dostávají do hodnot kolem 200 miligramů,“ řekl serveru idnes.cz Rovenský.

Čtěte také:
Tykač nabízí za Počerady 10 miliard
Prodej Počerad je oboustranně výhodný

Pokud limity projdou v navrhované podobě, přinese to komplikace například elektrárně Chvaletice ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače, kde v těchto dnech vrcholí rozsáhlá modernizace za tři miliardy korun. Ta má prodloužit životnost bloků do roku 2030 a snížit emise oxidů dusíku téměř na polovinu. Jenže to v případě Chvaletic znamená právě na hodnoty kolem 200 miligramů na metr krychlový. Podle mluvčí skupiny Gabriely Sáričkové Benešové nyní probíhají testy a podle jejich výsledků skupina přistoupí k dalším opatřením. „Legislativní požadavky v každém případě naplníme,“ uvedla Sáričková Benešová.

Podle dat ministerstva životního prostředí se do nových limitů nevejde ani elektrárna Počerady. Její bloky se dostávají na hodnoty 190 až 196 miligramů, přestože vlastník ČEZ dokončil modernizaci za více než půl miliardy korun v roce 2015. Podle mluvčího Ladislava Kříže ČEZ začal obnovu připravovat už v roce 2011, kdy o nových podmínkách neměl ani tušení. „Tento případ jasně odráží problém neustále se měnící legislativy u odvětví, kde je investiční cyklus delší než 10 let,“ říká Kříž. ČEZ se každopádně investovat do Počerad kvůli nízkým cenám elektřiny už nevyplatí a tak jako tak počítal s jejich uzavřením nejpozději v roce 2023. V současnosti jedná s Tykačovým Czech Coal o prodeji a investovat tak zřejmě bude až případný nový majitel.

Také do „očisty“ Elektrárny Opatovice spadající do impéria EPH Daniela Křetínského nasypal její vlastník v uplynulých letech 2,7 miliardy korun. „Retrofitované kotle (čtyři kotle ze šesti) jsou vybavené technologií, která umožňuje dosahovat hodnot koncentrací 200 miligramů na metr krychlový již v současné době,“ uvedl mluvčí elektrárny Martin Sýkora. Limity, které by měly být hraniční po roce 2021, však elektrárna neplní, což si podle Sýkory vyžádá další investici v řádu stovek milionů korun.

Zpřísněné normy tak budou muset začít plnit jen rok poté, co jim skončí platnost těch současných. Sice bude možné získat odklad, nemělo by to však být zdaleka tak jednoduché jako doposud.

Ekoterorismus, bouří se lidé

Pohled do diskuse pod článkem však ukazuje, že lidé již začínají mít neustálých omezení plné zuby. „Typický ekoterorismus. Neustálé zpřísňování norem vede ke gigantickým investicím, které hravě překonají náklady na odstraňování škod. Je opravdu rozdíl 25 miligramů tak zásadní, že dokáže lidstvo nebo přírodu zahubit? Ekoteroristé touží po stavu, kdy bude veškerá energie ze solárů a větrníků od jim spřízněných společností, ale bude pro spotřebitele neuvěřitelně drahá,“ uvedl například Rudolf Polanecký.

Lidem vadí i rozdílný přístup Bruselu k jednotlivým státům. „Hm, a Polsk,o které překračuje normy 15 x, někde dokonce 40 x, škodliviny posílá v klidu sousedům přes hranice, staví novou uhelnou elektrárnu, tak tam potíže mít nebudou? Mají vyjednanou výjimku, kterou přesto překračují, Brusel se vzteká, ale to je asi tak všechno, a my sklapneme kufry a odstavíme řádově modernější elektrárny, jenom aby se na nás západ nezamračil?“ rozlobil se Miroslav Sochor.

Zajímavé řešení nabídl Richard Vacek. „Tak zaveďte pro spotřebitele, ať si může zvolit, z jakého zdroje chce elektřinu odebírat. Uvědomělý aktivista si zaplatí větrník se solárem a prasata nemyslící na světlé zítřky elektřinu z uhlí. A uvidíme, která elektrárna bude mít problém sehnat zákazníky,“ napsal s všeříkajícím úsměvem Vacek.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Voda, která proráží skálu
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá