Vyšší poplatky z těžby pod palbou kritiky

Proti zvyšování poplatků z těžby nerostných surovin je i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Foto: iUHLI

Stát chce zvýšit poplatky za těžbu nerostných surovin. Novela horního zákona navrhuje mimo jiné zrušit pětileté moratorium, během kterého sazby neměly vzrůst. Kritizují to zástupci zaměstnavatelů a průmyslu i odboráři.

Připomínky sdělili na včerejším jednání tripartity. Stát a obce si loni rozdělily na těchto poplatcích 416 milionů.

Čtěte také:
Rozšíření Dukovan může narazit na Brusel
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře

Současný zákon platí od loňska a říká, že poplatky se 5 let nebudou zvyšovat. Ministerstvo průmyslu ale přišlo s novelou, která to chce změnit. Ekologové souhlasí, těžaři jsou proti. Stát by podle nich porušil slib, který dal. Hospodářská komora se obává dopadů na celou ekonomiku, růstu cen energií, snížení konkurenceschopnosti. Návrh se nelíbí ani odborům.

„Vyjádřím zásadní nesouhlasný názor, my bychom si přáli, aby toto moratorium bylo zachováno,“ uvedl pro Českou Televizi prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner bere argumenty, které zazněly na jednání tripartity, na vědomí. „Samozřejmě je to otázka také jednání potom na vládě a jednotlivých argumentů a zvážení jejich váhy, řekl Hüner. Vláda by měla posoudit novelu horního zákona během několika týdnů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly