Doba čtení:2 m, 18 s
Ilustrační foto: morgueFile.com
V případě krachu OKD by prý dopady na státní rozpočet činily v příštích šesti letech 33 miliard korun. Ilustrační foto: morgueFile.com

V případě krachu OKD by dopady na státní rozpočet činily v příštích šesti letech 33 miliard korun. Tvrdí to studie od poradenské společnosti Deloitte, kterou si nechali zpracovat noví majitelé OKD, skupina Ad Hoc Group (AHG).

Je evidentní, že si AHG připravuje argumenty, proč by měl stát na záchranu dolů poslat miliardy korun. „Pro nás je nyní stěžejní, aby těžba v OKD pokračovala dál. A to se bez finanční pomoci od státu neobejde,“ řekl Hospodářským novinám mediální zástupce AHG Roman Pařík. Kolik by přitom firma od vlády chtěla, zatím nechce specifikovat. „Je nicméně jasné, že krach firmy vyjde stát dvakrát dráž než její restrukturalizace a postupný útlum těžby,“ dodal.

Čtěte také:
Vláda má čtyři scénáře pro OKD
Otava a Paukner mají zájem o část OKD

Ve hře je několik variant, jak postupovat dál, restrukturalizace firmy s finanční pomocí od státu, konkurz a rozprodej společnosti na části, nebo její krach.

AHG se nejvíce zamlouvá první možnost. Skupina proto oslovila společnost Deloitte, aby jim spočítala sociální i finanční dopady dvou scénářů. „První z nich počítá s restrukturalizací firmy a postupným uzavíráním některých dolů, druhý pak s kompletním ukončením fungování k 1. červenci 2016,“ říká hlavní ekonom Deloittu David Marek, který studii připravil.

Pánové z AHG chtějí pomocí státních peněz jen udržet OKD co nejdéle nad vodou, aby jim stále splácelo ty nekřesťanské úroky, za které jim půjčili peníze

Podle Marka by při krachu firmy přišlo o práci naráz nejen přes 13 tisíc zaměstnanců, ale i dalších osm tisíc lidí v návazných profesích. A při započítání sociálních dávek, nižším výběru pojistného či DPH by byly dopady na státní rozpočet zmíněných 33 miliard. Restrukturalizace a postupný útlum ale také nebudou zadarmo. Nezaměstnanost by nejvíc stoupla v roce 2018 (asi o 9 tisíc lidí) a celkové dopady na rozpočet by byly 17,4 miliardy korun.

Studie nicméně nevypočítala dopady scénáře případné insolvence a rozprodeje majetku. V takovém případě by některé doly mohly fungovat dál buď pod státem, nebo novými majiteli. AHG se ale taková možnost nelíbí a srovnává ji téměř s krachem OKD.

Tomu ale oponuje obchodník s uhlím Petr Paukner, který se již nechal slyšet, že by si s podnikatelem Petrem Otavou některé doly v insolvenci koupil. „Pánové z AHG chtějí pomocí státních peněz jen udržet OKD co nejdéle nad vodou, aby jim stále splácelo ty nekřesťanské úroky, za které jim půjčili peníze,“ řekl Paukner. „Insolvence je naopak jediné řešení, ve kterém se OKD očistí. Pak jsou některé doly schopné fungovat dalších pět let,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly
Válka miliardářů pokračuje