Zablokuje Babiš příspěvek pro horníky?

Andrej Babiš odmítá vyplatit dorovnávací příspěvek propuštěným horníkům. Foto: MF ČR

 

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) bude na dnešním jednání vlády obhajovat svůj příspěvek pro horníky, který má sloužit především k dorovnání platů. Vedle lidí z OKD by na ně měli mít nárok i zaměstnanci odcházející kvůli útlumu těžby uranu či hnědého uhlí v dolech ČSA a Centrum.

Mládek příspěvek navrhuje kvůli předpokladu, že si propuštění horníci v novém zaměstnání v drtivé většině případů znatelně platově pohorší, což by jim mohlo způsobit finanční problémy například kvůli hypotékám.

U zaměstnanců pracujících v podzemí se jedná o 8000 korun měsíčně, o tisícovku méně dostanou zaměstnanci dolů pracující na povrchu.Zaměstnanci s méně než 5 odpracovanými roky dostanou příspěvek na 3 měsíce, za každý další rok se výplata prodlužuje o další 3 měsíce. Horníci s 15 a více odpracovanými lety budou dostávat příspěvek po dobu 36 měsíců, zaměstnanci starší 50 let (hlubinní horníci) či 55 let (pracující na povrchu) dostanou příspěvek až po dobu 60 měsíců.

Čtěte také:
Paukner: Za OKD stojí stále Bakala
Ovládne OKD Babiš speciálním zákonem?

Nárok na příspěvek nebudou mít ti, kdo nastoupili k jiné těžební společnosti, byli vyřazeni z úřadu práce, šli do důchodu či byli odsouzeni pro úmyslný trestný čin. Příspěvky by měly zaměstnancům vyplácet státní podniky Diamo a Palivový kombinát Ústí.

Babišovo ministerstvo nesouhlasí

S výplatou sedmi- či osmitisícového přilepšení ale nesouhlasí resort financí pod vedením Andreje Babiše (ANO). Upozorňuje, že s tímto výdajem se v letošním ani následujících rozpočtech nepočítá. „Pro další rozvoj a obnovení prosperity regionu je žádoucí maximální zapojení jeho obyvatel do ekonomické aktivity, nikoli podpora dlouhodobého pasivního příjmu dávek,“ citovaly Lidové noviny stanovisko ministerstva.

Celkem mají přímé náklady na výplatu podpor v nezaměstnanosti, výpadek v kupní síle a vyplácený příspěvek v letech 2016 až 2018 dosáhnout až tří miliard korun, z nich na uvedené příspěvky má mířit minimálně polovina a podpořit bezmála pět tisíc lidí.

Těžební společnosti, jejichž propouštění zaměstnanci mají nárok na státní příspěvek

OKD, Důl Paskov, Darkov, Lazy • Slezská důlní díla, a. s. Ostrava • OKD, HBZS, Ostrava • Severní energetická, Most, Důl ČSA • Důl Kohinoor, a. s., Důl Centrum • DIAMO, Stráž pod Ralskem • Sev.en WT, Most • CoalServices, a. s., Most • Czech CoalPower, s. r. o., Most • KSK – BELT, a. s., Újezdeček • Slovácké strojírny, a. s., Uherský Brod