Začíná IV. Polský hornický kongres

Kongres se koná v Auditorium Maximum na Jagellonské univerzitě v Krakově. Foto: wikipedia.org

V Krakově dnes začíná IV. polský hornický kongres. Vědci a zástupci těžebního průmyslu z celého Polska budou až do středy jednat o nejdůležitějších problémech tohoto odvětví. Hlavním sloganem kongresu je: „Nerostné suroviny v ekonomické strategii země – jak je těžit, využívat a šetřit v době udržitelného rozvoje,” napsal server nettg.pl.

Když se před deseti lety polská těžební komunita setkala v Auditorium Maximum na Jagellonské univerzitě v Krakově, nikdo nečekal, že toto setkání se zapíše do historie. Setkání mělo být jen zahřátím na 21. Světový hornický kongres, který se měl konat o rok později.

Čtěte také:
Sophiina volba polských horníků
Spojí černé uhlí Čechy a Poláky?

Během svého projevu však prof. Antoni Tajdus, nyní rektor Akademie hornictví a hutnictví (AHH) a předseda čestného výboru Kongresu, navrhl, aby se setkání stalo pravidelnou záležitostí. Přesvědčoval těžební kruhy, a to jak ty které se věnují vědecké práci, tak ty, které se zaměřují na praxi, že je třeba spojit síly a upevnit pozici image odvětví.

Bylo dohodnuto, že setkání se budou konat jednou za tři roky. Organizace bude vždy na bedrech jednoho ze tří vzdělávacích center, kde jsou zastoupeny hornické obory. Jsou jimi: AHH v Krakově, Slezské technické učení v Glivicích a Wroclawské technické učení.

IV. Polský těžařský kongres opět organizuje krakovská AHH. Stejně jako před deseti lety se jeho debata uskuteční v Auditorium Maximum Jagelonské univerzity. V jeho rámci se uskuteční 22 tematických zasedání s téměř 300 příspěvky a referáty. Kongres bude doprovázen třemi satelitními zasedáními v dolech Bochnia, Czatkowice a Piast-Ziemowit a dvěma workshopy.

Mohlo by vás zajímat:
V polském dole se bude těžit komorováním
Polsko postaví uhelné elektrárny za stovky miliard
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí