Začíná topná sezona

Teplárna České Budějovice_compressed

Svůj provoz už zahájila i teplárna v Českých Budějovicích. Foto: teplarna-cb.cz

O něco později než obvykle zahajují české teplárny a elektrárny topnou sezonu. Důvodem byla nadprůměrně teplá první polovina září.

Obvykle zahajujeme dodávky v první dekádě září,” řekl provozní náměstek Tepelného hospodářství Hradec Králové Pavel Horák. Jako první z velkých tepláren v Královéhradeckém kraji zahájila provoz Elektrárna Poříčí v Trutnově. Další teplárny v kraji začátek dodávek chystají v následujících dnech.

Elektrárna Poříčí, která patří firmě ČEZ a dodává teplo do domácností v Trutnově a dalších podkrkonošských obcích, většinou zahajuje topnou sezonu nejdříve v kraji. „V teplárně Dvůr Králové nad Labem předpokládáme zahájení sezony v pátek nebo příští týden,” řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Ve stotisícovém Hradci Králové očekává Tepelné hospodářství start topné sezony dnes.

Čtěte také:
Komořanská teplárna bude vyrábět z vršanského uhlí
TOP 10 uhelných událostí v ČR za rok 2015

Ve stejnou dobu zahájí topnou sezonu i Elektrárny Opatovice. Společnost dodává teplo 60 000 domácností v regionu Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi. Loni jim začalo proudit teplo do radiátorů 8. září, předloni 21. září.

Teplárny sezonu zahajují, když dva dny po sobě průměrná teplota nepřesáhne 13 stupňů Celsia a podle vývoje počasí nelze následující den očekávat zvýšení průměrné teploty nad tuto hodnotu.

Necelá polovina veškerého tepla pro rozvod se v České republice vyrábí z hnědého uhlí. Teplo z hnědého uhlí využívá přibližně 650 tisíc domácností.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme