Zájemci o OKD – dobrá nebo špatná zpráva?

komentare_iuhli_800x600Aktuální informace o dvou zájemcích o vstup do OKD ponechává čitatele v nejistotě, kam se poděli ti předešlí. V každém případě je však dobře, že alespoň nějací potenciální kupci ze soukromého sektoru existují.

Dvěma finálními zájemci o koupi OKD by podle médií měli být blíže neurčený hedgeový fond a společnost EP Industries, kde je většinovým akcionářem podnikatel Daniel Křetínský.

Čtěte také:
Koupí OKD Křetínský?
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků

První poznámkou, kterou lze učinit, je skutečnost, že v návaznosti na tuto zprávu zůstává zatím nejasno ohledně celkového počtu finálních zájemců. Jsou jimi jen zmíněné dva subjekty, nebo zůstává ve hře i dalších deset, o kterých se hovořilo dříve, včetně Arca Capital Pavola Krúpy nebo skupiny podnikatelů Petra Pauknera, Petra Otavy a Martina Ulčáka? Jsou-li vážní zájemci nakonec jenom dva, pak není asi tolik důvodů k nějakému nadšení, ale alespoň že zde jsou.

Druhou poznámku si zaslouží povaha obou výše zmíněných uchazečů. V obou případech jde o finanční investory, a ne investory strategické, tedy z oboru. V takovém případě bude výběr asi náročnější. Finanční investor má k dispozici jen kritérium konečného výnosu a nemůže profitovat například ze spojení OKD a vlastní podnikatelské činnosti, jak by tomu mohlo být u strategického investora.

Je třeba připustit, že toto hodnocení, a patrně i jakékoliv jiné, zůstane jen povrchní do té doby, než bude známo více o parametrech konkrétních nabídek. Potom teprve bude možné spekulovat, mohou-li být akceptovatelné pro insolvenčního správce a věřitelský výbor.

Třetí poznámka: výsledek zájmu bude patrně důležitým momentem pro sestavení plánu restrukturalizace. Menší počet zájemců může dávat plánům na restrukturalizaci o něco méně prostoru k variantám.

Poslední poznámka: stát zůstává v principu stále ve hře.

Mohlo by vás zajímat:
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Důl v Kanadě sází na gastarbeitry
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme