Doba čtení:2 m, 37 s
Policie zadržela při protestu 280 lidí, někteří neuposlechli výzvu veřejného činitele, další neoprávněně vnikli do dolu. Ilustrační foto: Facebook Limity jsme my

Severočeské doly (SD) žádají po aktivistech, kteří loni v červnu vnikli do dolu Bílina, úhradu škody ve výši 661 473 korun. Předžalobní výzvu zaslala firma devadesáti lidem.

Báňský úřad za přestupek uložil napomenutí a pokuty. Tresty ve správním řízení ukládá také městský úřad v Litvínově. Na rozeslání výzvy aktivistům upozornil Deník N.

Několik stovek aktivistů protestovalo proti těžbě uhlí při pochodu po hraně lomu. Vymezenou trasu tehdy opustilo několik desítek lidí, další ve stejný den obsadili vrchol rypadla, kde se připoutali. Těžba se zastavila. „Rozeslali jsme devadesáti lidem tzv. předžalobní výzvu. Pokud neuhradí 661.473 korun do 30. dubna na náš bankovní účet, budeme nuceni dluh vymáhat soudní cestou,“ řekl mluvčí SD Lukáš Kopecký.

Čtěte také:
Proti ekologickým radikálům zasáhla policie
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Policie zadržela při protestu 280 lidí, někteří neuposlechli výzvu veřejného činitele, další neoprávněně vnikli do dolu. „Vyčíslená škoda představuje pouze náklady na mzdy zaměstnanců, kteří při zastavení provozu nemohli vykonávat svou činnost, a náklady na prostoje externích pracovníků. Nechceme žádnou úhradu ušlého zisku,“ uvedl Kopecký.

Podle Hnutí „Limity jsem my“ jde ze strany SD o účelovou snahu odvést pozornost od škod na klimatu a zdraví lidí, způsobovaných těžbou a spalováním uhlí, a umlčet protesty, které na ně upozorňují. Hnutí, které organizovalo klimakemp, hodlá účastníkům přímé akce poskytovat právní podporu.

Nacházíme se v situaci klimatické krize. Podle loňské zprávy vědců z Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN (IPCC) máme již jen necelých 12 let na to, abychom se vyhnuli nebezpečnému oteplení planety o víc než 1,5 stupně Celsia. Potřebné snížení emisí by podle propočtů vyžadovalo, aby vyspělé státy jako Česká republika se spalováním uhlí skončily nejpozději do roku 2030. ČEZ mezitím plánuje letos zvýšit těžbu uhlí o celých osm procent. Občanská neposlušnost je v takové situaci podle nás zcela na místě,“ uvedla členka hnutí Anna Bromová.

Báňský úřad nyní rozeslal účastníkům protestu 91 příkazů, z nichž 43 obsahovalo napomenutí a 48 příkazů výzvu k úhradě pokuty. „Všichni mají právo podat odpor do osmi dnů,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Po prvním ročníku klimakempu v roce 2017 ukládal úřad ve správním řízení pouze napomenutí. „Nyní už jsme museli uložit i pokuty těm, kteří spáchali přestupek opakovaně,“ uvedl mluvčí. Úřad může fyzické osobě uložit pokutu maximálně 15 tisíc korun. Pokud po pravomocném rozhodnutí nebude uhrazena, může dojít až na exekuci.

Správní řízení s účastníky pochodu řeší také městský úřad v Litvínově. Vedoucí oddělení přestupků Lenka Weinholdová řekla, že zbývá vyřídit poslední zhruba desítku věcí.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už v roce 2017 při prvním ročníku klimakempu. Tehdy škoda společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

Hnutí „Limity jsme my“ plánuje další ročník klimakempu na počátek letošního července. Uskutečnit by se měl poblíž uhelné elektrárny, a to buď u Chvaletic na Pardubicku, nebo Počerad na Mostecku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech