Jak ovlivní zatmění Slunce německé soláry?

Zatmění Slunce. Ilustrační foto: Imagio.cz

Zatmění Slunce, které nastane letos 20. března, bude mít významný vliv na výrobu německých solárních elektráren. Podle portálu tzb-info.cz to ukázala studie německé univerzity Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin.

Úroveň slunečního záření na jihu Německa poklesne až o 65 procent a na severu až o 80 procent. Výroba solárních elektráren se pak sníží zhruba o dvě třetiny během přibližně jedné hodiny a následně opět během hodiny vzroste na obvyklou úroveň. Změny jsou změny sice významné, ale dobře předvídatelné a zvládnutelné, ukázala studie.

V absolutních hodnotách pokles závisí na aktuálním počasí. Za ideálního počasí může výkon fotovoltaických elektráren klesnout o více než deset gigawattů rychlostí až 270 MW/h a následně vzrůst o více než 15 GW rychlostí, která se v extrému bude pohybovat kolem 350 MW/h. Při velmi zatažené obloze však bude pokles zanedbatelný, a to pouhé dva gigawatty.

Na zatmění Slunce se intenzivně připravuje společnost ČEPS, která zajišťuje na území České republiky spolehlivý provoz elektroenergetické přenosové soustavy.Zatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze