Podpora obnovitelných zdrojů by Česko mohla stát rekordní částku. Jen za letošní první pololetí Operátor trhu s energiemi (OTE) poslal provozovatelům zelených elektráren a teplárnám, které vyrábějí v kombinované výrobě elektřinu a teplo, 22,6 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to je o 4,2 procenta více. Napsal server E15.cz.
Za celý letošní rok by tak celková částka vydaná na podporu mohla překročit 44 miliard korun, čímž by loňský účet za obnovitelnou energii přesáhla o 3,5 miliardy korun.
Vyšší výplatu podpory podle údajů OTE způsobila její zákonná valorizace a meziroční růst výroby ve všech typech obnovitelných zdrojů kromě fotovoltaických elektráren. Nejvíce rostla výroba v malých vodních elektrárnách, a to o 36 procent, především kvůli suchu v loňském prvním čtvrtletí. Stejný problém však vodní elektrárny trápí letos v létě. Za první pololetí provozovatelé vodních elektráren inkasovali 1,3 miliardy korun.
Výroba z větru a z bioplynu se meziročně zvedla o pětinu. Zatímco majitelé bioplynových elektráren za prvních šest měsíců získali 3,9 miliardy korun, větrné elektrárny si přišly na 629 milionů korun. Nejdražší solární elektrárny vyrobily o necelá tři procenta elektřiny méně. Vyplacená podpora ale meziročně stagnovala na 13,9 miliardy korun. Sluneční elektřině ovšem přeje letošní léto.
Díky rostoucí spotřebě elektřiny se zvyšuje také výběr poplatku na úhradu podpory, který se platí v cenách elektřiny. Za pololetí už odběratelé odvedli zhruba patnáct miliard korun. To je o více než půl miliardy více proti loňskému roku. Stát letos přidá na krytí podpory 15,7 miliardy korun. Za letošní rok by tak mohl být poprvé za poslední tři roky účet za zelenou energii vyrovnaný.
Na zelenou energii chce vsadit také americký prezident Barack Obama. Chce, aby Spojené státy do roku 2030 snížily emise oxidu uhličitého o 32 procent. Plán se stal okamžitě terčem kritiky. „Udělám všechno, co budu moci, abych to zastavil,“ reagoval šéf republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell, podle nějž nová pravidla povedou k uzavírání elektráren a ke zvýšení účtů za elektřinu.
Čtěte také: Druhý největší americký těžař zbankrotoval
Například australská vláda ale nechce dávat peníze na “škaredé” větrné elektrárny. Státní organizace Clean Energy Finance Corporation (CEFC) již dále nebude investovat do existujících větrných technologií ani do střešních solárních systémů a zaměří se na technologie nové.
Mohlo by vás zajímat:
Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny
Výroba zelené elektřiny klesla poprvé od roku 2007
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza