Zeman: Bakalu je třeba zavřít

Prezident Zeman věří, že se trestní oznámení na Zdeňka Bakalu nezamete pod koberec. Foto: wikipedia.org

Prezident Miloš Zeman čeká, až na Bakalu bude podáno trestní oznámení. Foto: wikipedia.org

Zdeňka Bakalu je třeba zavřít. Prezident Miloš Zeman to řekl ve čtvrtek před studenty Střední průmyslové školy v Hranicích na Přerovsku. Čeká prý na to, až na Bakalu bude podáno trestní oznámení.

Zeman Bakalu kritizoval v souvislosti s dotazem na situaci v OKD. „Domnívám se, že je třeba zavřít Zdeňka Bakalu. Po Viktoru Koženém je to podle mého názoru největší podvodník v českém podnikání,“ uvedl Zeman pro server Novinky.cz.

Podle prezidenta Bakala OKD vytuneloval a důsledkem je mizivá cena akcií a insolvence firmy. „Já jen čekám a doufám, že k tomu dojde, dokonce si myslím, že už k tomu došlo, až na Zdeňka Bakalu bude podáno trestní oznámení za vytunelování OKD. Po odchodu Viktora Koženého jsem se domníval, že tuneláři v České republice skončili, a vidím, že tady bohužel minimálně jeden ještě zůstal,“ uvedl prezident.

Čtěte také:
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Zdeňka Bakalu možná krušné časy skutečně čekají, policie totiž začala vyšetřovat, jestli v uplynulých letech nebyly ze společnosti OKD nezákonně vyváděny stovky milionů korun.

Trestní oznámení kvůli tunelování firmy podal před nedávnem miliardářa menšinový akcionář NWR Pavol Krúpa, který má o doly zájem. Už před pár týdny a nezávisle na tomto trestním oznámení ale vyšetřování rozjela i sama policie.

Případu se věnují kriminalisté pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jeho šéf Ivo Ištvan nicméně na dotaz redakce odmítl ke kauze cokoli říkat.

Vyšetřování se má týkat finančních operací majitelů dolů. U nich existuje podezření, že ve výsledku poškodily OKD. „Jde o hned několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře. Například jde o to, že si firma na výplatu dividend brala úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány. Vyšetřování je ale na samém začátku, proto nelze detaily zveřejňovat,” uvedl zdroj serveru Neovlivní.cz.

Mohlo by vás zajímat:
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
TOP 10 navždy bohatých
V jaderné elektrárně našli virus