Změnil Babiš názor opravdu kvůli BIS?

V energetice se střetává hned několik názorových proudů. Který z nich má navrch po tom, co premiér přestal mluvit o stavbě nových jaderných bloků? Začnou už politici brát zprávy BIS vážně?

Ze všech otázek, které se vyrojily v souvislosti s tím, že premiér Babiš změnil na konci října názor na potřebnost stavby nových jaderných bloků, je zatím jistá jen jedna odpověď. Ta se týká Bezpečnostní informační služby a jejích zpráv, respektive toho, jak se k nim staví politici. Smůlu mají totiž ti, kteří si mysleli, že se blýská na odpovědnější časy. Neblýská.

Čtěte také:
Rosatom je hrozba, varuje generál
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Říjnová změna názoru totiž jako uposlechnutí doporučení BIS jen vypadá, nebo má vypadat. Informace o tom, že uzavřít tak důležitou zakázku, jakou je stavba jaderných bloků, s ruskou společností Rosatom je nebezpečné, přeci není nová. O tom, že tajná služba před ruskými aktivitami dlouhodobě varuje, si cvrlikají vrabci na střeše. Stejně jako o tom, že tenhle názor sdílí nejen rozvědky, ale také špičky NATO. Pokud by to tedy byla pro ministerského předsedu opravdu nová informace, znamenalo by to, že žije v nějaké informační bublině, což v jeho případě zcela jistě není pravda. A stejně tak jsou dlouhodobě známé problémy s termíny a překračováním rozpočtů, jež provázejí stavbu většiny v současnosti vznikajících jaderných elektráren. Ale stejně tak se ví, že Korejci „jaderky“ staví vcelku bez problémů. Naposledy na to upozornila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, jejíž erudici zatím nikdo nikdy nezpochybnil.

Každopádně, čeští politici budou zprávy BIS i dalších bezpečnostních orgánů brát vážně jen v případě, že se jim ty zprávy budou nějak hodit. Což je s vysokou pravděpodobností i tento případ.  O jakou hru konkrétně jde, zatím není jasné, stejně jako se zatím nedá odhadovat, zda a jak ji ovlivní kauza týkající se výpovědi Andreje Babiše mladšího. Potenciál na to v každém případě je, protože premiér řekl, že neodstoupí a prezident řekl, že jej případně nechá vládnout dál i v případě, že by jeho vláda padla. A za to by mohl leccos chtít. Třeba i stavbu jaderných bloků od Rusů, na čemž záleží jeho poradcům. Bohužel však jde ještě o víc, než o to, kdo shrábne nakonec peníze za stavbu nových reaktorů.

Jde o to, že pokud premiér Babiš zůstane u toho, že zatím stačí pouze prodloužit životnost Dukovan, ohrožuje to energetickou bezpečnost země také. V následujících letech budou – podle evropských předpisů – postupně končit české uhelné elektrárny a země, bez nových jaderných bloků, začne mít problémy s vlastní energetickou rezervou.  Což je stav, který připadá v pořádku jen ekologistům. A k čemu může taková situace vést, ukazuje aktuální případ Belgie.

Jedna její jaderná elektrárna má plánovanou odstávku, jenže druhou bylo potřeba odstavit neplánovaně. Jenže většina belgické spotřeby je krytá právě z těchto dvou zdrojů… Do horečného hledání řešení země zapojila rozmístění dieselových agregátů i plány na tříhodinové vypínání elektřiny na venkově. Každý den. (psali jsme o tom zde)

Odkladem rozhodnutí o stavbě či nestavbě nového jádra o dalších až 10 let se odsune možný bezpečnostní problém kvůli Rusku. Současně tím však vznikne bezpečnostní problém kvůli českým politikům, konkrétně současné vládě, která není schopna jasně stanovit další směřování tuzemské energetiky. Podklad v Aktualizované státní energetické koncepci má přitom k dispozici. Na tom, že jde o kvalitní a realistický materiál, se energetici shodují, takže další zkoumání a zejména lavírování není vůbec potřeba.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj