Blok Dukovan má povolení do konce března

JE Dukovany technik

Energetická společnost ČEZ může provozovat první blok jaderné elektrárny Dukovan až do konce března.

Desetileté povolení mělo u tohoto bloku původně končit 31. prosince. Do té doby měla energetická společnost získat novou licenci, což se jí ale nepodařilo. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) jí nyní prodloužil povolení o tři měsíce, napsaly Finanční noviny.

Vydali jsme prodloužení platnosti stávajícího povolení do 31. března 2016

„Vydali jsme prodloužení platnosti stávajícího povolení do 31. března 2016,“ uvedla šéfka SÚJB Dana Drábová. Do té doby by firma ČEZ měla mít vyřízeny potřebné náležitosti, aby jí státní úřad mohl pro první dukovanský blok vydat nové povolení k provozu. Podle Drábové ale jde o procesní záležitost, která nemá nic společného se schopností dukovanských bloků dodávat elektřinu.

Čtěte také:
Zachrání Dukovany parní lokomotiva?
Český jaderný plán je nereálný

O přerušení správního řízení pro vydání nového povolení k provozu prvního bloku Dukovan požádala firma ČEZ 9. prosince. Uvedla, že potřebuje víc času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování jejich výsledků do průkazné dokumentace.

Kontroly svarů provádějí odborníci u tří bloků Dukovan, protože při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Od 19. září kvůli tomu v elektrárně funguje jen jeden ze čtyř bloků. ČEZ by chtěl do konce roku ukončit odstávku třetího bloku. Zbývající dva bloky Dukovan budou stát i po Novém roce.

Problémy jádra byly hlavním důvodem, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA.

Mohlo by vás zajímat:
Jaderné trable v Dukovanech nekončí
Drábová: Jádro se stavět se bude!
Topolánek: Nenásledujme sebevražedné Německo